آفات و بیماری ها

آنزیم SIK1 نیروی محرکه‌ای­ برای سیستم ایمنی گیاه

سلول‌های گیاهی می‌توانند پاتوژن‌ها را تشخیص داده و اغلب با تولید مجموعه ای از رادیکال‌های آزاد اکسیژن، که برای باکتری یا قارچ سمی است، به آن‌ها پاسخ دهند. در حال حاضر آنزیم SIK1 که از آرابیدوپسیس جدا شده، نیروی محرکه‌ای برای ایمنی گیاه است.


سیستم ایمنی گیاهان دارای تفاوت‌های مهم با سیستم ایمنی انسان است. به عنوان مثال گیاهان آنتی‌بادی تولید نمی‌کنند و نمی‌توانند به سرعت، حتی ماه‌ها یا سال‌ها بعد با همان نوع آلودگی مقابله کنند. پروفسور Gitta Coaker و همکارانش، گامی مهم در ارتباط با چگونگی پاسخ سلول‌های گیاهی به پاتوژن‌ها برداشته اند. آن‌ها یک خانواده از آنزیم‌های کینازی را شناسایی کرده‌اند که فعال کننده آنزیم‌هایی است که رادیکال آزاد اکسیژن تولید می‌کنند. Coaker می‌گوید: “تولید رادیکال آزاد اکسیژن توسط گیاهان قبلا شناسایی شده بود اما معلوم نبود پروتئین‌های مختلف چگونه سنتز این رادیکال‌های آزاد را هماهنگ می‌کنند.”

او هم‌چنین بیان کرد که همه‌ سلول‌های گیاهی از طریق گیرنده‌های سطح سلول که به عواملی مانند پروتئین‌های باکتریایی واکنش نشان می‌دهند، می‌توانند به پاتوژن‌ها پاسخ دهند. گیاهان دارای مجموعه‌ی بزرگی از این گیرنده‌های ایمنی ذاتی هستند. به عنوان مثال، گیاه آرابیدوپسیس حدود 600 گیرنده دارد که می‌تواند به پاتوژن‌های مختلف پاسخ دهد.

علاوه بر این، گیاهان دارای گیرنده‌هایی شبیه به “Toll-Like Receptors” یا TLR­ها هستند. این TLRها شبیه به پروتئین‌های یافت شده در حشرات و پستانداران هستند که در پاسخ به باکتری‌ها و سایر پاتوژن‌ها نقش دارند. TLRها برای اولین‌بار در گیاهان و توسط Pamela Ronald کشف شدند.

در حال حاضر آنزیم SIK1 جدا شده از آرابیدوپسیس، نیروی محرکه‌ای برای ایمنی گیاه است. این آنزیم میان گیرنده‌های شناسایی کننده پاتوژن‌ها و رادیکال‌های آزاد اکسیژنی که آن‌ها را از بین می‌برد، ارتباط برقرار می‌کند. پروفسور Coaker می‌گوید: “این کیناز خاص از طریق همکاری با دیگر آنزیم‌ها، بر آنزیمی که رادیکال آزاد اکسیژن می‌سازد اثر می‌کند. و به نظر می‌رسد که این یک مرحله کلیدی باشد.”

هنگامی‌که محققان SIK1 را حذف کردند، گیاهان توانایی سنتز رادیکال آزاد اکسیژن کافی را نداشته و به آلودگی‌ها بسیار حساس بودند. در حال حاضر گروه Coaker به دنبال هومولوگ‌های SIK1 در سایر گیاهان از جمله گیاهان زراعی هستند. آن‌ها می‌خواهند با انتقال این ژن، گیاهانی با مقاومت بیش‌تر به آلودگی‌ها تولید کنند.

لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

فريده اقبال

دانشجوی ارشد فیزیولوژی گیاهی هستم. به رشته‌ام علاقه مندم و سعی می‌کنم تا جاییکه میشه مباحث مختلف در رشته‌ام رو دنبال کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × = پنـجاه شـش

دکمه بازگشت به بالا
بستن