پروتئومیکسژنومیکسعلوم اعصاب

نسل جدید متابولومیک‌ها و داروهای ضدافسردگی

افسردگی یکی از بیماری‌های شایع است که از سال 2015 به بعد، حداقل 4.4 درصد از جمعیت زمین را درگیر کرده است. داروهای ضد افسردگی نیز به دلیل اینکه عوارض جانبی بسیاری دارند و از طرفی شروع اثرشان آهسته است مورد مقبولیت کمی هستند؛ به همین دلیل تهیه دارویی که بتواند علائم گسترده این بیماری را کاهش دهد اکنون مسأله چالش برانگیزی شده است. در ده سال گذشته (2008-2018) تنها یک دارو برای درمان این بیماری مورد تأیید FDA آمریکا بوده است و لازم است تلاش بیشتری برای تولید و کشف یک داروی ضد افسردگی جدید با بازده بالاتر به کار بسته شود.


خاستگاه متابولومیک‌ها به سال 1960 و زمان غربالگری خطاهای موروثی متابولیسم‌ها در شیمی کلینیکی برمی‌گردد که بسیار قدیمی‌تر از ژنومیکس و پروتئومیکس می‌باشد. با وجود پیشرفت‌های به‌وجود آمده در حوزه تکنیک‌های ردیابی اسپکترومتری توده‌ای و تفکیکی، متابولومیک‌ها نیز وارد عرصه جدیدی می‌شوند که در آن محققان می‌توانند بینش خود را در مورد مسیر متابولیک و اهمیت آن‌ها در سلامتی و بیماری ارتقا دهند.

دکتر Kefeng از دانشگاه کالیفرنیا سال‌ها در حوزه متابولومیک‌ها مطالعه کرده است و در این مقاله، او و همکارانش بستر آنالیزی نسل جدید متابولومیک‌ها و کاربردهای مهم آن را در تولید داروهای ضد افسردگی توضیح می‌دهند. این مقاله به طور گسترده‌ای به بررسی متابولیت‌های مختلف، حساسیت تفکیکی، وضوح بالا و دقت توده‌ای پرداخته است. به دلیل همین پیشرفت‌ها، نسل جدید متابولومیک‌ها توانسته پتانسیل بالایی را در تمام مقاطع فارماسیوتیک داروهای ضد افسردگی نشان‌دهد.

دکتر Kefeng نویسنده مقاله می‌گوید: «ما به طور اختصاصی آلبیفلورین را انتخاب کردیم که یک داروی بوتانیک به‌دست آمده از نوعی گل است و به کمک آن سعی کردیم تا کاربرد عملی نسل جدید متابولومیک‌ها را نشان‌دهیم. آنالیز نسل جدید متابولومیک‌ها، پتانسیل درمانی بالقوه آلبیفلورین را برای افسردگی نشان می‌دهد. این آنالیز سمیت پایین ناشی از آلبیفلورین را نیز تأیید می‌کند. اگر بخواهیم با رویکردهای قدیمی به این نتایج برسیم بیش از پنج سال زمان خواهد برد در حالی که به کمک نسل جدید متابولومیک‌ها تنها یک تا دو سال زمان نیاز است و از این طریق سرعت توسعه آلبیفلورین به عنوان یک دسته جدید از داروهای ضدافسردگی  بالا می‌رود.» او همچنین می‌گوید: «آلبیفلورین یک داروی چند هدفی بسیار امیدوارکننده است که دارای سمیت کمی بوده و بسیاری از عوارض جانبی ناشی از داروهای جاری درمان افسردگی را نیز ندارد.»

☑ لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن