نانوبیوتکنولوژی دارویی

تولید نانو داروی ضد سرطان برای شیمی ‌درمانی

محققان دانشگاه هلسینکی با همکاری محققان دانشگاه Åbo Akademi فنلاند و دانشگاه علم و فناوری Huazhong چین یک نانوداروی ضد سرطان جدید برای شیمی‎درمانی هدفمند سرطان ایجاد کرده‌اند. این نانو ابزار جدید، رویکرد نوینی برای استفاده از نانو داروهای مبتنی بر سلول به منظور شیمی درمانی کارآمد سرطان فراهم می‌کند.


اگزوزوم‌ها حاوی ترکیبات مولکولی مختلف از منشاء سلولی آن‌ها، از جمله پروتئین‌ها و RNA هستند. امروزه محققان این اگزوزوم‌ها را با کمک نانومواد مصنوعی به عنوان حامل داروهای ضد سرطان تحت کنترل درآورده‌اند. نانوداروهای جدید بر پایه اگزوزوم، باعث افزایش تجمع تومور، افزایش خروج از عروق خونی و نفوذ به پارانشیم عمیق تومور بعد از تجویز داخل وریدی شدند.

سیستم‌های تحویل دارویی مبتنی بر نانوذرات، اثربخشی درمانی امیدوارکننده‌ای را در سرطان نشان داده‌اند. برای افزایش هدفمندی آن‌ها در برابر تومورها، نانوذرات معمولاً با آنتی‌بادی‌ها، پپتیدها یا سایر مولکول‌های زیستی هدفمند کاربردی می‌شوند. با این حال، چنین لیگاندهای هدفمندی ممکن است گاهی به علت پاسخ‌های ایمنی تقویت‌ شده، تأثیر منفی روی تحویل نانوذرات داشته باشند.

از سوی دیگر، نانوذرات شبه زیستی، دارای ویژگی‌های منحصر به فرد بیومواد طبیعی مانند سلول‌ها یا غشاهای سلولی و تنوع زیست‌مهندسی نانوذرات مصنوعی هستند که قادرند به عنوان یک پلت‌فرم تحویل دارویی مؤثر مورد استفاده قرار گیرند.

توسعه نانوداروهای متخلخل با روکش اگزوزوم و بر پایه سیلیکون که قابلیت سازگاری زیستی هم دارند به منظور شیمی درمانی هدفمند سرطان، منجر به افزایش غنی‌سازی داروی ضد سرطان در سلول‌های تومور در شرایط آزمایشگاهی شده است. این امر نشان‌دهنده پتانسیل نانوذرات اگزوزومی شبه زیستی برای کارکرد به عنوان حامل‌های دارویی جهت بهبود اثربخشی داروهای ضد سرطان است.

توسط
 Bioengineer.org
منبع
natureresearch
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن