ایمنی درمانیایمونولوژی

فناوری جدید جداسازی imPACT، راهی جدید به سوی درمان های شخصی

دانشمندان با استفاده از فناوری جداسازی فوق حساس به نام imPACT قادر به شناسایی اپیتوپ جدید محرک پاسخ‌های ضد تومور در بیماران تحت درمان با ضد PD-1 و جداسازی گیرنده‌های سلول T شدند.


استفاده از مهارکننده‌های نقاط وارسی ایمنی برای درمان افراد مبتلا به ملانومای متاستاتیک منجر به تغییر روش درمان این افراد شده است. علی رغم موفقیت این روش، هنوز افراد زیادی از این نوع درمان بهره نمی‌برند. تا‌کنون، درمان‌های انتخابی سلول، که شامل استخراج و جمع‌آوری سلول‌های T از یک بیمار و مهندسی آن‌ها در آزمایشگاه است، آنتی ژن‌های مشترک را هدف قرار داده اند. این امر تعداد افرادی را که می‌توانند درمان شوند محدود می‌کند، زیرا همه سرطان‌ها آنتی ژن مشابهی ندارد که هدف قرارگیرند.

محققان در حال تلاش برای بهبود روش‌های شناسایی اهداف جدید برای این درمان‌ها به امید یافتن درمان‌های مؤثرتر و شخصی‌تر هستند. تیم UCLA، پاسخ‌های سلول T را در دو بیمار مبتلا به ملانوما‌ی پیشرفته بررسی کردند، یکی از آن‌ها به درمان ضد PD-1 پاسخ داده و دیگری به درمان پاسخ نداده بود. با استفاده از نمونه‌های جمع‌آوری شده قبل و در طی درمان، سلول‌های T که به طور اختصاصی جهش‌های تومور را تشخیص می‌دادند با استفاده از فناوری جداسازی imPACT جدا شدند. این روش به محققان اجازه می‌دهد تا سلول‌های T و گیرنده‌های آن‌ها را که توانایی تشخیص جهش را دارند، شناسایی کنند.

پس از شناسایی گیرنده‌های سلول T، این گیرنده‌ها برای کشتن سلول‌های ملانوم در همان بیمار دوباره درمعرض سلول‌های T خون محیطی قرار‌گرفتند. این کار با استفاده از روش مهندسی ژنوم غیرویروسی برای تولید سلول‌های Tجدید مختص آنتی ژن جدید انجام شد.

کریستینا پویج ساوز، متخصص هماتولوژی/انکولوژی در دانشکده پزشکی دیوید گفن در UCLA بیان می‌کند: “در زمینه‌ی بیماران درمان شده با ضد PD-1، برای اولین بار، با یک روش با توان بالا دریافتیم که کدام جهش‌های آنتی ژن جدید در تومور توسط سلول‌هایT هدف قرار می‌گیرند. مهم‌تر از همه، توانستیم گیرنده‌های سلولT را شناسایی کنیم و ثابت کنیم که آن‌ها عملاً می‌توانند سلول‌های تومور را به طور اختصاصی از بین ببرند.”

وی همچنین اشاره کرد: “درک بهتراز پاسخ‌های سلول T که پس از مهار نقطه وارسی ایمنی رخ می‌دهند، می‌تواند منجر به طراحی درمان‌های انتخابی شخصی سلول T شود. کشف راه‌های جدید برای شناسایی اهداف ایمونوتراپی به میزان قابل توجهی تعداد بیمارانی را که از ایمونوتراپی استفاده خواهند کرد را افزایش می‌دهد.”

طبق گفته‌ی محققین، فناوری جداسازی imPACT اجازه می‌دهد محققان سلول‌های T اختصاصی جهش را شناسایی کرده و متوجه شوند که کدام جهش‌ها باعث القا پاسخ علیه تومورها می‌شوند.

توسط
GEN
منبع
Clinical Oncology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن