بیوتکنولوژی پزشکیتوالی یابی

LncRNA ها و اهمیت شناخت بیشتر آن‌ها

یک پروژه تحقیقاتی که به تازگی در SLAS Technology منتشر شده است، ارزش پلتفرم‌های تکنولوژیکی و روش‌شناسی که در حال حاضر برای شناختن نقش‌های lncRNA در بیولوژی به کار می روند را به‌طور برجسته نشان می‌دهد. برای کمک به کشف و درک زیست شناسی lncRNA، این پروژه پایگاه‌های داده، ابزار‌هایی که برای مطالعه lncRNA و تکنیک‌هایی که برای فهم عملکرد آنها به کار می‌روند را مورد توجه قرار داده است.


پیش از تعیین توالی ژنوم انسانی، این فرضیه مطرح بود که DNA عموماً برای ساخت پروتئین‌ها کدگذاری شده و باقی ژنوم انسانی تحت عنوان «DNA شکسته» دسته‌بندی می‌شود. با این حال، اخیراً این توالی‌های وسیع DNA شکسته کشف و تفسیر شده‌اند که هزاران RNA غیر کد کننده (ncRNA)، شامل خانواده‌ای از رونوشت ها که به عنوان RNA های غیر کد کننده طولانی (lncRNA) خوانده می شوند را در بر می‌گیرد.

اگرچه هنوز این مسئله کاملا به جواب نرسیده است، اما تحقیقات بر روی زیست‌شناسی lncRNA ها نشان دهنده اهمیت آن ها در رشد و بیماری است.

lncRNA ها در بسیاری از فرآیند‌های زیست شناسی، در دامنه‌ای از عملکردهای اداره سلول همچون رونویسی، تا عملکرد‌های تخصصی نظیر جبران دوز یا اثرگذاری ژنومی (genomic imprinting) مشارکت می‌کنند. علاوه بر آن، lncRNAها می‌توانند فعالیت‌های متنوعی را ازجمله تنزل RNA پیام رسان، سینتیک ترجمه و اثر پروتئین‌ها را تنظیم کرده و یا به عنوان داربست و تله‌های RNA عمل کنند.

گفتنی است با وجود طیف گسترده فعالیت‌های زیست شناختی lncRNAها ، شناخت فعالیت مکانیکی آن‌ها می‌تواند غافلگیر کننده به نظر برسد.

ترجمه: آزاده داودی

منبع: SLAS Technology

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن