کلاهک‌های باکتریایی

باکتری‌هایی که در خاک پنهان می‌شوند ممکن است دارای پتانسیل مطلوبی جهت تهیه دارو باشند. مطالعه جدیدی که توسط موسسه تحقیقاتی  Scripps Research انجام و در نشریه Nature Communications منتشر شده است، نشان می‌دهد دانشمندان می‌توانند با کسب اطلاعات بیشتر در مورد مولکول‌های حاصل از باکتری‌ها که اسیدهای تیوکربوکسیلیک نام دارند، مواد شیمیایی بهتری را تولید نمایند. این یافته ها توسط  بن شن، و همکارانش از تیم تحقیقاتی Scripps Research فلوریدا جمع آوری شده است. این تیم «محصولات طبیعی» تولید شده توسط ارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌های خاک را بررسی می‌کند.


شن، استاد و رئیس گروه شیمی موسسه تحقیقاتی Scripps Research، در این خصوص می گوید: «ما از محصولات طبیعی به عنوان عناصر الهام بخشی جهت تولید مواد شیمیایی، زیستی و کشف مواد دارویی جدید استفاده می کنیم.»

در این راستا اسید تیو کربوکسیلیک توجه شن و همکارانش را به خاطر کمیاب بودن آن در طبیعت و شباهتش به مولکول‌های آزمایشگاهی تحت عنوان اسید کربوکسیلیک جذب نمود. اسیدهای کربوکسیلیک، کلاهک‌های خوبی هستند زیرا می توانند در اهداف بیولوژیکی ما جای گیرند و این امر آن‌ها را به یک عنصر کلیدی در بسیاری از آنتی‌بیوتیک ها، داروهای قلبی و غیره تبدیل می‌کند.

شن و همکارانش نگاهی دقیق‌تری به دو محصول طبیعی، platensimycin و platencin انداختند که به طور گسترده به عنوان آنتی‌بیوتیک‌های بالقوه مورد بررسی قرار می‌گیرند. آنها دریافتند که، platensimycin و platencin، که برای بیش از یک دهه به عنوان اسیدهای کربوکسیلیک شناخته شده‌اند، در واقع توسط باکتری‌هایی به عنوان اسید تیو کربوکسیلیک ساخته می‌شوند.

محققان برای نخستین بار، ژن های دقیق و آنزیم‌هایی که باکتری‌ها از آنها برای کدگذاری و ایجاد اسیدتیوکربوکسیلیک استفاده می کنند را، شناسایی نمودند.

لذا، آن ها تصمیم گرفتند به آزمایش این موضوع بپردازند که آیا اسیدتیوکربوکسیلیک های طبیعی نیز می‌توانند به عنوان کلاهک‌های زیستی عمل کنند یا خیر. محققان دریافتند که به عنوان یک آنتی بیوتیک platensimycin و platencin، این اسیدهای تیوکربوکسیلیک هستند که ارتباط نزدیک‌تری با اهداف بیولوژیکی دارند و حتی از همتایان کربوکسیلیکی‌شان نیز بهتر عمل می‌کنند.

به این ترتیب، شن اعلام کرد: «این امر واقعا هیجان انگیز بود. اکنون ما توانسته‌ایم، اسیدهای تیوکربوکسیلیک را به عنوان محصولات طبیعی که می‌توانند به عنوان مواد دارویی مورد استفاده قرار گیرند، شناسایی کنیم و لذا اسیدهای تیوکربوکسیلیک می‌بایست به عنوان کلاهک‌های موثر در ساخت محصولات دارویی مورد استفاده قرار گیرند.»

جالب است که اسیدهای تیوکربوکسیلیک تا حدی از چشمان ما پنهان شده‌اند. این‌ها مولکول‌های نادری بوده و تا به امروز به عنوان یک خانواده از محصولات طبیعی شناخته نشده‌ بودند. با توجه به یافته‌های کنونی، محققان اکنون می‌دانند که این ماده در طبیعت ساخته می‌شود.

محققان بر اساس جستجوی پایگاه‌های ژنوم باکتریایی دریافتد که بسیاری از گونه‌های باکتریایی در سراسر جهان دارای ژن‌هایی برای تولید اسیدهای تیوکربوکسیلیک هستند.

شن سرانجام نتیجه گرفته است: «بسیاری از محصولات  طبیعی با محتوای اسید تیوکربوکسیلیک در طبیعت وجود دارند که انتظار داریم به زودی کشف شوند و  به عنوان یک گنجینه بالقوه برای تبدیل به مواد دارویی مورد استفاده قرار گیرند.»

ترجمه: محمد شجاعیه

منبع: Nature Communications

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی چوپانی
بارگذاری بیشتر در آنتی بیوتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هفته ی اخیر: جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هر هفته در سایت زیست فن، مقالات بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنو…