اخبارسوخت زیستیمدیریت پسماند

تولید برق و انرژی زیستی از زباله‌های حیوانات و پسماندهای کشاورزی در ایران

بخش تولید برق ایران به‌ شدت به سوخت‌های فسیلی متکی است، مصرف بیش از حد این سوخت‌ها به‌دلیل برخی از خواص غیر مطلوب آن‌ها باعث ایجاد برخی مسائل مهم مانند آلودگی هوا شده است. بیوگاز یک ایده کاربردی برای بازیافت زباله‌های زیستی است که می‌تواند به عنوان سوخت برای تولید برق و گرما استفاده شود. منابع دام و کشاورزی دارای پتانسیل قابل‌توجهی برای تولید انرژی‌های زیستی هستند. در این مقاله آقای اردبیلی مطالعاتی با هدف ارزیابی پتانسیل‌های ایران در تولید انرژی زیستی از منابع حیوانی و کشاورزی انجام داده است.


در طول دهه‌های اخیر، رشد جمعیت و توسعه فناوری منجر به افزایش چشم‌گیر تقاضای جهانی انرژی شده است. سوخت فسیلی بیشترین سهم را در جریان انرژی فعلی جهان دارد که حدود ۸۰ درصد از کل انرژی را تأمین می‌کند. زیست‌توده یک منبع انرژی تجدیدپذیر امیدوارکننده است که می‌تواند برای تولید سوخت‌های زیستی، انرژی زیستی و گرما مورد استفاده قرار بگیرد. چنین نگرانی‌هایی در مورد افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی و تقاضای انرژی باعث شده است که ایران تمرکز خود را روی منابع انرژی غیر فسیلی، به‌ویژه منابع انرژی تجدیدپذیر بگذارد.

ایران به‌دلیل تنوع آب و هوایی و منابع طبیعی فراوان، بیش از بیست محصول کشاورزی تولید می‌کند. مقدار قابل‌توجهی از محصولات کشاورزی در بخش‌های برداشت و حمل و نقل از بین می‌روند و برای اهداف دیگر استفاده می‌شوند. این باقی‌مانده‌ها می‌توانند سهم اساسی در تأمین انرژی در ایران داشته باشند. علاوه بر بخش کشاورزی، دام نیز می‌تواند نقش مهمی در تولید انرژی تجدیدپذیر در کشور داشته باشد.

گاز زیستی حاصل از زباله و پسماندها یک گزینه انرژی تجدیدپذیر پایدار است، که می‌تواند یک جایگزین امیدوار کننده برای گاز طبیعی باشد. این ایده علاوه بر بهبود مدیریت پسماند، به جلوگیری از مشکلات احتمالی زیست‌محیطی و تأمین انرژی پاک کمک می‌کند. علاوه بر این، گاز زیستی حاصل را نیز می‌توان با از بین بردن دی‌اکسید کربن و دی‌هیدروژن سولفید و سایر ناخالصی ها به متان زیستی تبدیل کرد. با توجه به شرایط قابل‌توجه تأمین زیست‌توده، پتانسیل تأمین برق زیستی در کشوری مانند ایران نیاز به بررسی جامع دارد.

در راستای پرداختن به این نگرانی، مطالعه حاضر که توسط آقای اردبیلی در دانشگاه شهید چمران انجام شده است، سعی در پر کردن شکاف‌های تحقیقاتی موجود و ارزیابی پتانسیل تولید انرژی زیستی از پسماندهای کشاورزی و دامی موجود از زباله‌ها دارد. در نتیجه، با در نظر گرفتن این موارد، این مطالعه یک تحقیق عمیق برای ارزیابی یک تخمین واقع بینانه از منابع زاید موجود در ایران است. در این راستا، میزان تولید انرژی زیستی از زباله‌های کشاورزی، کود حیوانی و زباله‌های صنعتی از جمله کشتارگاه‌ها، طیور و صنایع نیشکر را با استفاده از هضم بی‌هوازی بررسی کرده است.

به‌طور کلی استفاده از انرژی زیستی حاصل از زباله‌های کشاورزی و دام می‌تواند با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی مانند گاز طبیعی، هزینه‌های انرژی الکتریکی را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. در حال حاضر، بسیاری از کشورهای در حال توسعه قبلاً از فرایند هضم بی‌هوازی به عنوان روشی بی‌نظیر برای پیاده‌سازی فناوری‌های زباله به انرژی برای تولید انرژی پاک استفاده کرده‌اند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
منبع
Renewable Energy
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن