بیوتکنولوژی داروییسرطان خون

استراتژی جدید برای انتخاب داروهای سرطان

ابزاری که می توان با استفاده از آن، پاسخ تومور را از طریق اندازه گیری رشد سلولی پس از قرارگیری در معرض دارو، پیش بینی نمود.


انتخاب بهترین روش درمان بیماران سرطان اغلب چندان دقیق نمی باشد. داروهایی که برای بعضی از بیماران به خوبی کار می کنند، ممکن است کمکی به دیگران نکنند. همچنین تومورهایی که در ابتدا به درمان خاصی حساس بوده اند، ممکن است بعدا مقاوم شوند.

در رویکردی جدید جهت توسعه درمان های بیشتر شخصی سازی شده، محققان روشی توسعه داده اند که بتوان حساسیت تومور به دارو را اندازه گیری نمود. با استفاده از ابزاری که جرم تک سلول ها را اندازه گیری می نماید، محققین MIT از طریق پایش و اندازه گیری اثر دارو بر نرخ رشد سلول ها، توانسته اند دریابند که دارو قادر به از بین بردن تومور بوده است یا خیر.

این روش به کمک دستگاه ریزکانال معلق تشدیدکننده (SMR) که قبلا توسط همین تیم توسعه داده شده است، امکان پذیر گردید. این دستگاه قادر به اندازه گیری جرم سلولی با دقت ۱۰ تا ۱۰۰ برابری نسبت به هر روش دیگری می باشد. در نتیجه محققین قادر گشتند به صورت دقیق نرخ رشد تک سلول ها را در بازه های زمانی اندک اندازه گیری نمایند.

از مزایای این روش اندازه گیری با مقادیر اندک می باشد که در یکی از موارد تحقیق، داده های دقیق با انجام آزمایشات بر روی قطره ای کوچک از خون که حاوی تقریبا ۱۰۰۰ سلول سرطانی بوده است، به دست آمده اند.

مزیت دیگر سرعت اندازه گیری است که به دلیل امکان اندازه گیری تغییرات بسیار کوچک در جرم سلول ها، محقق می شود.

نتایج این تحقیق در نشریه بسیار معتبر Nature Biotechnology به چاپ رسیده است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن