ایمنی درمانیهوش مصنوعی

پیش‌بینی پاسخ به ایمونوتراپی با استفاده از هوش مصنوعی

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که پیش‌بینی پاسخ به ایمونوتراپی با استفاده از هوش مصنوعی از طریق پردازش تصاویر پزشکی برای استخراج اطلاعات بیولوژیکی و بالینی امکان‌پذیر شده است. محققان با طراحی این الگوریتم و استفاده از آن برای تجزیه و تحلیل تصاویر سی‌تی اسکن، یک امضای رادیومی، طراحی کرده‌اند که سطح نفوذ لنفوسیت تومور را تعیین کرده و نمره‌ای را فراهم می‌آورند که به کمک آن می‌توان اثربخشی ایمونوتراپی را در بیمار پیش‌بینی نمود.


این مطالعه که از امضای رادیوم 500 بیمار مبتلاء به انواع تومورها در قسمت‌های مختلف بدن استفاده کرده، به محققان و پزشکان این امید را می‌دهد که در آینده بدون نیاز به انجام بیوپسی، بتوانند از تصویربرداری برای شناسایی پدیده‌های بیولوژیکی در یک تومور در هر قسمت از بدن استفاده کنند.

در شرایطی که فقط 15 تا 30 درصد از بیماران به ایمونوتراپی‌ پاسخ می‌دهند، تاکنون هیچ امضای رادیومی نتوانسته دقیقاٌ افرادی را شناسایی کند که به ایمونوتراپی پاسخ نشان دهند. مشخص شده است که محیط تومور که از نظر حضور لنفوسیت‌ها غنی‌تر هستند، بیشترین شانس را نسبت به ایمونوتراپی موفق دارند؛ بنابراین محققان سعی کرده‌اند با استفاده از تصویربرداری، این محیط را توصیف کرده و پاسخ درمانی بیماران را پیش‌بینی کنند.

این تیم مطالعاتی، در ابتدا الگوریتمی را با استفاده از اطلاعات به دست آمده از سی‌تی اسکن بیماران شرکت‌کننده در مطالعه، و همچنین داده‌های ژنوم تومور طراحی کردند. بنابراین، تنها بر اساس تصاویر، این الگوریتم قادر به پیش‌بینی این موضوع است که ژنوم در مورد نفوذ ایمنی تومور به خصوص با توجه به حضور (CD8) و امضای رادیومی در تومور، چه اطلاعاتی را آشکار می‌سازد.

سپس، برای آزمایش کاربرد این امضا در یک وضعیت واقعی و ارتباط آن با اثربخشی ایمونوتراپی، با استفاده از سی‌تی اسکن‌های انجام شده قبل از شروع درمان در بیماران شرکت‌کننده در آزمایش‌های ایمونوتراپی مشخص شد که بیماران تحت درمانی که ایمونوتراپی آن‌ها در 3 و 6 ماه مؤثر بوده، نمرات رادیومیک بالاتری داشتند.

هدف بعدی این تیم مطالعاتی، مطالعات بالینی گذشته‌نگر و آینده‌نگر دیگری، به کمک تعداد بیش‌تری از بیماران و طبقه‌بندی نمونه‌ها با توجه به نوع سرطان به منظور تصحیح این نشانگر رادیومی خواهد بود.

همچنین لازم است الگوریتم‌های پیشرفته‌تر یادگیری و هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی پاسخ بیمار به ایمونوتراپی در نظر بگیرند. به این ترتیب، محققان قصد دارند اطلاعات بدست آمده از تصویربرداری، زیست‌شناسی مولکولی و تجزیه و تحلیل بافت را ادغام کنند؛ تا بیمارانی را شناسایی کنند که نسبت به این نوع از درمان پاسخ بهتری می‌دهند و درنتیجه این درمان برای این گروه از افراد مبتلاء مقرون به صرفه‌تر باشد.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن