مدل های حیوانی

مدل‌سازی‌های رایانه‌ای بهتر از تست‌های سم‌شناسی حیوانی

حیوانات برای آزمایش ایمنی داروها و محصولات شیمیایی جدید در آزمایش‌های سم‌شناسی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما اکنون محققان نشان داده‌اند که می‌توان تکنولوژی‌های جدیدی مانند مدل‌سازی‌های رایانه‌ای را جایگزین حیوانات زنده کرد و این مدل‌سازی‌ها بهتر از تست‌های سم‌شناسی حیوانی است.


طبق مطالعه انجام‌شده توسط دانشمندان در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ، الگوریتم‌های مشتق شده از پایگاه‌های داده‌های بزرگ ساختار شیمیایی و روابط سمیت ممکن است در پیش‌بینی سمیت مواد شیمیایی نسبت به تست‌های حیوانی بهتر باشد. این مطالعه بر پایه‌ی بزرگ‌ترین پایگاه داده‌های شیمیایی قابل‌خواندن با دستگاه در جهان است که دو سال پیش توسط این گروه طراحی‌شده است.

محققان از الگوریتم‌های دستگاهی برای خواندن اطلاعات مربوط به ساختار و سمیت حدود ۱۰،۰۰۰ مواد شیمیایی از ۸۰۰،۰۰۰ تست سم‌شناسی استفاده کردند. سپس نرم‌افزاری را برای پیش‌بینی اینکه آیا هرگونه مواد شیمیایی داده‌شده باعث ایجاد تحریک پوست، آسیب DNA یا دیگر اثرات سمی می‌شود، برنامه‌ریزی کردند. این نرم‌افزار در پیش‌بینی نتایج همبستگی برای ۹ تست سم‌شناسی رایج که از حیوانات استفاده می‌کنند، به‌طور متوسط ​​حدود ۸۷٪ دقیق بود. درحالی‌که محققان گزارش کرده‌اند: آزمایش‌های حیوانی واقعی حدود ۸۱٪ دقت دارند؛ بنابراین داده‌کاوی پیش‌بینی می‌کند که مدل‌سازی رایانه‌ای بهتر از تست سم‌شناسی حیوانی است.

دکتر Thomas Hartung، استاد بخش بهداشت و مهندسی محیط‌زیست در یک نشریه مطبوعاتی گفت: “این خبر بزرگی برای سم‌شناسی است. چراکه این نتایج یک‌ چشم انداز واقعی هستند؛ آن‌ها نشان می‌دهند که ما می‌توانیم بسیاری از آزمایش‌های حیوانی را با پیش‌بینی مبتنی بر کامپیوتر جایگزین و نتایج قابل‌اعتماد بیشتری کسب کنیم.”

✅ لینک خبر
✅ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن