فراوری لیگنوسلولوز

تولید محصولات مفید از برگ‌های سوزنی کاج نوئل

گروه مهندسی زیست-شیمی دانشگاه شفیلد موفق شده است تا با استفاده از ترکیبات به دست آمده از برگ‌های سوزنی کاج نوئل محصولات مفیدی هم‌چون رنگ و شیرین‌کننده‌ها را تولید کند. انواع درختان کاج دارای هزاران برگ سوزنی شکل هستند که نسبت به برگ سایر درختان به زمان زیادی برای تجزیه شدن نیاز دارند. وقتی این برگ‌ها تجزیه می‌شوند حجم زیادی از گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کنند.


عمده ساختار برگ‌های سوزنی کاج (۸۵ درصد) شامل پلیمر لیگنوسلولز است. به علت ساختار پیچیده‌ این پلیمر، صنعت‌کاران تمایلی به استفاده از آن در موارد متعدد ندارند. لیگنوسلولز به ترکیبات ساده‌ای هم ‌چون قند و فنولیک شکسته می‌شود. این مواد را می‌توان برای تولید پاک‌کنند‌ه‌های خانگی و دهان‌شویه‌ها استفاده کرد.

برای شکستن ساختار بر‌گ‌های سوزنی کاج از گرما و حلال‌هایی هم‌چون گلیسرول (ارزان است و مشکلی برای طبیعت ایجاد نمی‌کند) استفاده می‌شود. در پایان فرایند تجزیه دو نوع محصول ایجاد می‌شود. محصول اصلی که مایع است و با نام روغن زیستی شناخته می‌شود و محصول جانبی جامدی نیز با نام biochar تولید می‌شود.

روغن زیستی معمولاً شامل گلوکز، اسید استیک و فنول است. از گلوکز در صنایع مختلفی می‌توان به‌ عنوان شیرین‌کننده‌های خوراکی استفاده کرد. اسید استیک نیز در تولید رنگ، چسب و‌ حتی سرکه به کار گرفته می‌شود.

در فرایند تبدیل تقریباً هیچ ترکیب زائدی که قابل استفاده باشد تولید نمی‌شود. ترکیبات جامدی که تولید می‌شوند در برخی واکنش‌های شیمیایی در صنعت قابل استفاده هستند.

طراح اصلی این ایده معتقد است در آینده نزدیک درخت کریسمس شما می‌تواند به عنوان رنگ، خانه‌ شما را زینت بخشد. بریتانیایی‌ها سالانه ۸ میلیون درخت کاج نوئل را در کریسمس استفاده می‌کنند؛ که سرنوشت ۷ میلیون از آن‌ها به محل‌های دفع زباله ختم می‌شود.

تبدیل برگ‌های سوزنی این درختان به مواد شیمیایی قابل استفاده در صنعت می‌تواند موجب کاهش نشر گازهای گلخانه‌ای شود. هم‌چنین نیازمندی بریتانیا به واردات درخت‌های مصنوعی و مقادیر توده‌ زیستی که به محل دفع زباله منتقل می‌شوند را کاهش می‌دهد.

استفاده از توده‌های زیستی و مواد شیمیایی ایجاد شده از آن‌ها نیاز بشر به سوخت‌های فسیلی را کم می‌کند و چرخه‌ اقتصاد را با تحول عمده‌ای روبرو خواهد کرد.

گروه تحقیقاتی شفیلد در حال حاضر امکان تبدیل پسماندهای حاصل از جنگل‌ها، پردازش غلات و مواد غذایی به ترکیبات ارزشمند را مطالعه می‌کند. به علاوه امکان تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سایر ترکیبات هیدروکربنی مفید در دست بررسی است.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن