ایمونولوژیتوالی یابی

تعیین ویژگی سلول با یک روش قدرتمند جدید

فعالیت انواع سلول‌های بدن هنوز برای دانشمندان یک مسئله‌ی مبهم است و تاکنون علم، در شناسایی کامل فعالیت سلول‌ها موفق نبوده است. این مسئله در مورد سلول‌های ایمنی بدن نیز صادق است. برای حل این سؤال دانشمندان تلاش زیادی کرده‌اند تا بتوانند فعالیت درونی سلول‌ها را مطالعه کنند. اما چالش مطالعه تنها بر سر جدا کردن یک سلول از بافت مورد نظر نیست بلکه همچنان نیازمند آن هستیم که راهی برای تعیین فعالیت تک سلول‌ بیابیم.


در یک مطالعه جدید، که توسط دکتر Natarajan انجام شده است این تیم پژوهشی روش جدیدی را برای بررسی سلول‌‌ها و بافت‌های بدن در سطح میکروسکوپی تهیه کرده‌ است. با کمک این روش آن‌ها توانستند بیش از ۳۰۰۰ سلول در بافت طحال را بررسی کنند. طحال یکی از اندام‌هایی است که تمام انواع سلول‌های ایمنی در بدن را در خود دارد. سلول‌های ایمنی علاوه بر مقابله با عفونت، دفاع هر روزه بدن را نیز فراهم می‌کنند.

امروزه روش‌های جدیدی برای مطالعه میکروسکوپی سلول‌‌های بافت‌ بدن ایجاد می‌شود. روشی که ایجاد شود باید قادر باشد عوامل اساسی یک ارگانیسم را مطالعه کنداز جمله DNA؛ و نشان دهد چگونه DNA در سلول بسته بندی شده است. DNA در سلول به شکل کروماتین بسته بندی می‌شود و سیگنال‌های سلولی تعیین می‌کنند چه ژن‌هایی روشن و یا خاموش شوند، از این طریق سرنوشت یک سلول مشخص می‌شود. این که سلول گلبول‌قرمز خون باشد، سلول پوست، ایمنی یا سلول سرطانی.

روش جدیدی که این تیم پژوهشی ابداع کرده‌ است نیز بر تعیین ویژگی‌های کروماتین استوار است. این روش یک جایگزین ارزان قیمت‌تر و در عین حال قدرتمند است. این درحالی است که روش‌های کنونی زیرساخت‌های گران قیمت‌تری نیاز دارند.

روش ATAC-seq به طور گسترده‌ای به منظور تعیین توالی کروماتین استفاده می‌شود و می‌تواند نواحی کنترل‌کننده ژنوم را مشخص کند. اما در مطالعات اندکی از این روش در سطح تک سلول استفاده شده است زیرا محدودیت‌های زیادی دارد. در اینجا دانشمندان از روش ATAC-seq وابسته به پلیت و بسیار ساده ای استفاده کردند که از ترکیب نشانه‌گذاری با Tn5 و طبقه‌بندی تک هسته استفاده می‌کند. به این وسیله آن‌ها با بررسی بیش از ۳۰۰۰ سلول در بافت طحال نشان دادند که انواع سلول‌های ایمنی وجود دارند و در هر نوع از آن‌ها نواحی کنترل کننده و فاکتورهای بیان کروموزومی خاصی فعال هستند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن