سوخت زیستی

تولید سودآور بیوگاز با استفاده از زباله‌های تولیدی در صنایع غذایی

محققان در مرکز تحقیقات بیوگاز اخیراً به دستاوردهای بزرگی رسیده‌اند که آن تولید بیوگاز با استفاده از زباله‌های تولیدی در صنایع غذایی است. بیوگاز تولیدی از این زباله‌ها، قابلیت استفاده در وسایل نقلیه و یا مصرف در موتورهای تولید برق و گرما را دارد. بیوگاز به عنوان جایگزینی مناسب برای سوخت‌های فسیلی شناخته شده‌ است، همچنین تولید بیوگاز از زباله‌ها یک فرایند سودآور و مفید برای حفظ محیط زیست و ذخیره انرژی است و حتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.


صنعت غذا دومین صنعت بزرگ در سوئد است و چهارمین صنعت بزرگ در اشتغال‌زایی است. با وجود مصرف انرژی و استفاده از مواد خام اولیه، تولید محصول در این صنعت بازدهی بالایی دارد. اما تحقیقات کافی در جهت یافتن مؤثرترین روش برای استفاده از زباله‌های آلی تولیدی در این صنعت انجام نشده است. بسیاری از این زباله‌ها به خوراک دام یا کمپوست تبدیل می‌شوند و یا سوزانده می‌شوند.

محققان، صنعت غذا را در یک چشم‌انداز جامع مورد بررسی قرار داده‌اند تا با بررسی چگونگی تولید محصولات بیولوژیکی با بیشترین سود برای اقتصاد، محیط زیست و انرژی روشی جدید بیابند. محققان چند منطقه در سوئد را که دارای یک صنعت بزرگ تولید مواد غذایی بودند، مورد بررسی قرار دادند. در ادامه به بررسی سه بحث تولید بیوگاز برای سوخت وسایل نقلیه، تولید بیوگاز برای تولید الکتریسیته و گرما و سودآوری از نظر اقتصاد، محیط زیست و مصرف انرژی پرداختند.

آن‌ها همچنین به بررسی سناریوهایی پرداختند که در یکی از آن‌ها مقدار قابل‌توجهی از انرژی سیستم از نیروی باد تأمین می‌شد و سیستم دیگری که در آن به‌جای استفاده از سوخت‌های فسیلی از بیوگاز برای تولید گرما و الکتریسیته استفاده می‌شد، پرداختند. این تحقیقات نشان داد که بیوگاز بهترین جایگزین برای سوخت‌های فسیلی است. همچنین افزودن بیوگاز به سوخت خودروها بیشترین سود اقتصادی را به‌دست‌ می‌آورد.

محققان معتقدند که ادامه دادن روند استفاده از سوخت‌های فسیلی بدون استفاده از سوخت‌های جایگزین، منجر به ایجاد اقتصاد، محیط زیست و بازده انرژی فقیری می‌شود. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که استفاده از بیوگاز برای تولید برق و گرما نسبت به استفاده از آن به‌عنوان سوخت، مزیت‌های بیشتری دارد. با این حال، استفاده از بیوگاز به‌عنوان سوخت هم مزیت‌هایی دارد، در صورتی‌که برای تولید برق و گرما از نیروی باد استفاده شود.

همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر صنعت غذا، اگر صنایع دیگر نیز برای اتخاذ بهترین تصمیم در مورد چگونگی استفاده از زباله‌های آلی تولید شده مشارکت کنند، باعث ایجاد مزیتی برتر برای حفظ محیط‌زیست و حفظ و نگهداری انرژی می‌شوند. همکاری بین صنایع، در بخش انرژی و بخش عمومی مطلوب است، زیرا پتانسیل عظیم و سودآوری برای استفاده از بیوگاز به‌وجود می‌آید که نه تنها برای محیط‌زیست و حفظ انرژی مفید است، بلکه از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه است.

Rate this post
توسط
Linkoping university
منبع
Energies
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن