دیابت

ارتباط داروهای پروستات با خطر ابتلا به دیابت نوع 2

محققان اظهار می‌کنند که بیماران دچار مشکلات پروستات، باید مصرف داروهای خود را ادامه دهند اما این بیماران ممکن است نیاز به بررسی‌های بهداشتی بیش‌تری داشته باشند. بر اساس مطالعات انجام شده روی پرونده‌های بهداشتی این نوع بیماران، دستورالعمل‌های فعلی درمان، نیازی به تغییر ندارند.


مردان مبتلا به بزرگی پروستات معمولاً داروهایی به نام مهارکننده‌های 5-آلفا ردوکتاز دریافت می‌کنند که باعث کاهش تولید آندروژن‌ها می‌شود. این داروها به درمان علائمی مانند کاهش جریان ادرار کمک می‌کنند. مطالعات کوتاه مدت در این زمینه نشان داده است این داروها که شامل فیناستراید و دوتاستراید هستند، ممکن است بر متابولیسم اثر گذاشته و پاسخ بدن به انسولین را کاهش دهند و این خود یک نشانه زودهنگام برای ابتلا به دیابت نوع 2 است.

گروهی از محققان دانشگاه ادینبورگ و UCL پرونده‌های بهداشتی 55000 مرد در انگلیس که مهارکننده 5-آلفا ردوکتاز را در طی 11 سال مصرف کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.‌ آن‌ها دریافتند که این داروها در حدود یک سوم بیماران با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه بود.  یافته‌ها حاکی از آن است که مردان مصرف‌کننده این داروها ممکن است نیاز به بررسی‌های بهداشتی بیش‌تری برای نظارت بر علائم هشداردهنده دیابت داشته باشند تا در صورت لزوم بتوان تجویز این داروها را تغییر داد.

پروفسور روت اندرو، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: “ما دریافتیم داروهایی که معمولاً برای بیماری پروستات تجویز می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند. این یافته‌ها به طور خاص برای بررسی سلامت مردان مسنی که از قبل در معرض خطر بالای دیابت نوع 2 هستند، بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر ما به مطالعات خود برای درک بهتر نتایج در بلندمدت ادامه می‌دهیم تا بتوانیم بیماران در معرض خطر را بهتر شناسایی کنیم.

دکتر لی وی، دانشیار UCL و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: “با مطالعه اطلاعات واقعی از جمعیت‌های مختلف در سراسر انگلستان و تایوان، ما متوجه شدیم که مردان تحت درمان با دوتاستراید یا فیناستراید برای هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) تقریباً 30 درصد در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت هستند. این امر اهمیت جمع‌آوری منظم اطلاعات بهداشتی را نشان می‌دهد که می‌توان برای شناسایی ارتباط‌های بالینی قابل توجه مورد استفاده قرار داد.”

مهم این است که تمام بیماران از خطرات و مزایای داروهای مصرفی خود آگاه باشند. در این مورد، مردان چنانچه این داروهای خاص را برای BPH مصرف می‌کنند، باید از خطر بالای ابتلا به دیابت آگاه بوده و در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنند. این یافته‌ها نباید به یک نگرانی عمده برای مردان مصرف‌کننده داروهای مهارکننده 5-آلفا ردوکتاز تبدیل شود. به گفته پزشکان، ممکن است روش مانیتور کردن بیماران برای بررسی علائم اولیه دیابت نیاز به بازنگری داشته باشد.

توسط
EurekAlert
منبع
BMJ
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ هفـتاد هفـت = هشـتاد دو

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن