بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسسرطانمتابولیسم

Recon3D ،پایگاه داده متابولیک سرطان

| Recon3D ،پایگاه داده متابولیک سرطان

✅ بررسی‌های سه بعدی جهش‌های سرطا‌ن‌زا نشان داده‌است، که این جهش‌ها در هنگام فولدشدن پروتئین در کنار یکدیگر قرارمی‌گیرند. پژوهشگران با طراحی پایگاه داده‌ای شامل اطلاعات سه بعدی پروتئین به شناسایی این جهش‌ها کمک شایانی کرده‌اند.


✳ محققان دانشگاه سن‌دیگو آمریکا برای تفسیر بهتر داده‌های انباشته‌شده شبکه متابولیک انسان، که در طی سالیان متمادی توسط چندین پژوهشگر گرداوری شده‌اند، پایگاه داده‌ای طراحی کردند که ساختار پروتئین، ارتباط آن با مواد دارویی و داده‌های فنوتیپی آن را به صورت سه‌بعدی نمایش می‌دهد.

✳ Recon3D یک منبع کامپیوتری شامل داده‌های سه‌بعدی متابولیت‌ها و پروتئین‌ها است که امکان مطالعات تلفیقی عملکرد‌های متابولیک را فراهم می‌کند. در ایجاد این پایگاه، دشوارترین مرحله گنجاندن اطلاعات ساختاری پروتئین‌ها از هزاران آزمایشگاه در نقشه‌ای عظیم با قابلیت جستجو در آن بوده‌است. در بعضی از موارد داده‌ها ناقص و یا نادرست بوده‌اند که گروه تحقیقاتی با به‌کارگیری مدلسازی هومولوژی این فاصله‌ها را تا حد خوبی پر کردند. در این تکنیک با استفاده از توالی پروتئین و پروتئین های دیگری که با پروتئین هدف از نظر ساختاری مشابه هستند می‌توان به ساختار احتمالی دست پیدا کرد.

✳ این نقشه سه‌بعدی از ساختار پروتئین به پژو هشگران دید جدیدی در پیدا کردن جهش‌های سرطان‌زا در پروتئوم انسانی می‌دهد، زیرا مشخص می‌کند که کدام جهش‌های سرطانی در هنگام فولدشدن پروتئین در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و عملکرد آن را مختل می‌کنند. از سایر کاربردهای این نقشه امکان پیداکردن ارتباط بین پاسخ‌های متابولیکی و داروهاست و همچنین مطالعه ارتباط بیماری‌های مختلف با ژن‌ها و عملکردهای دارویی است.

✳ این پایگاه داده جدید بسیار جالب توجه است زیرا با تلفیق داده‌های مختلف به تصویری دست پیداکرده‌است که چیزی فراتر از اجزای آن است.

? مترجم: یاسمن اسعدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن