بیوفیلمعفونت باکتریاییمقاومت آنتی بیوتیکی

تجاری سازی پپتیدهای ضدباکتری موجود در سنگروی‌سیاه

محققان دانشگاه اولو موفق به کشف قطعات کوچکی از یک پپتید ضدباکتریایی، شده‌اند که از یک میکروب ساکن در گیاه سنگروی سیاه، مشتق می‌شود. این پپتیدها می‌توانند باکتری‌های عامل عفونت‌های مختلف را از بین ببرند. امروزه، نوعی پوشش محافظتی برای ابزارهای پزشکی در حال توسعه است که بر اساس این پپتیدها ساخته شده‌اند و به‌عنوان بخشی از مبارزه علیه گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی مطرح می‌شوند.


Anna Maria Pirttilä و Tejesvi Mysore از دانشکده بوم‌شناسی و ژنتیک دانشگاه اولو، کارایی این پپتیدها را بهبود بخشیدند. هدف اصلی این تحقیق، یافتن ترکیبات دارویی مفید و مشتق‌شده از گونه‌های گیاهی محلی بود. این تیم چندین گونه مختلف گیاهی نظیر سنگروی سیاه، خلنگ و چای مارش را مورد مطالعه قرار دادند. با این‌حال، نویدبخش‌ترین ترکیبات در گیاه سنگروی سیاه یافت شدند.

Pirttilä گفت: “اجتماعی از میکروب‌ها در برگ‌ها و ساقه سنگروی سیاه یافت می‌شود. ما ژن‌های باکتریایی را جدا کردیم و توانایی ترکیبات القاء‌ شده در حذف باکتری‌ها را مورد مطالعه قرار دادیم.” محققان مشاهده کردند که یک زنجیره آمینو‌اسیدی یا یک پپتید متشکل از ۱۱ تا ۱۶ اسید‌آمینه در حذف باکتری‌های مختلف بسیار موفق عمل کرد.

اولین کاربرد: یک کاتتر ادراری

محققان برای تجاری‌سازی کاتترهای پوشیده شده از پپتیدهای ضدمیکروبی خود، شرکت استارت‌آپ Chain Antimicrobials Oy را تأسیس کردند. هر ساله در اروپا بیش از ۶۰۰۰ نفر به‌دلیل ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری جان خود را از دست می‌دهند. عفونت‌های دستگاه ادراری معمولاً پیامد یک عفونت باکتریایی شدید هستند که در طول درمان‌های بیمارستانی و در استفاده طولانی‌ مدت از کاتترها به‌وجود می‌آیند.

استفاده طولانی مدت از کاتترهای ادراری باعث تشکیل بیوفیلم در سطح آن‌ها می‌شود. مقاومت آنتی‌بیوتیکی باکتری‌هایی که در بیوفیلم‌ رشد می‌کنند، ۱۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیش‌تر از باکتری‌هایی هستند که آزادانه رشد می‌کنند. بنابراین، از بین بردن بیوفیلم کار بسیار دشواری است.

دکتر Tejesvi Mysore افزود: “ما در حال توسعه یک پوشش پپتیدی مناسب برای جلوگیری از تشکیل و رشد بیوفیلم‌‌ در سطح کاتترها هستیم. فناوری مشابه می‌تواند برای توسعه پوشش‌های محافظتی سایر ابزارهای پزشکی که با مشکل تشکیل بیوفیلم مواجه هستند، مورد استفاده قرار گیرد. از جمله این ابزارها می‌توان به لوله‌های اینتوباسیون و انواع مختلف ایمپلنت‌ها اشاره کرد.

وی ادامه داد: “با این حال، ما محصول نهایی را به‌عنوان یک فناوری به فروش می‌رسانیم و شرکت‌های تولیدکننده ابزارهای پزشکی این فناوری را خواهند خرید.”

لینک خبر
لینک پتنت برای مطالعه بیشتر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن