عفونت باکتریاییمقاومت آنتی بیوتیکی

اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها در مقابله با باکتری‌های مقاوم به دارو

باکتری‌ها، به‌ویژه سویه‌های گرم منفی، به‌طور دائم مقاومت خود را نسبت به داروهای فعلی آنتی‌بیوتیکی افزایش می‌دهند. از سوی دیگر، توسعه کلاس‌های جدید آنتی‌بیوتیکی نیز به‌تدریج کاهش یافته‌است. اخیراً محققان از درمان‌های ترکیبی برای حل این چالش‌ها استفاده می‌کنند. در روش درمان‌های ترکیبی به‌صورت همزمان از دو یا چند دارو برای افزایش یا بازگرداندن اثربخشی آن‌ها در برابر پاتوژن‌های مقاوم استفاده می‌شود. بر طبق یافته‌های جدید، این همکاری حتی در زمانی که باکتری‌ها به کولیستین، آخرین خط درمانی، مقاوم می‌شوند نیز مشاهده شده‌است.


با توجه به پتانسیل گسترش سریع مقاومت کولیستین در سراسر جهان، بهره‌مندی از این یافته‌ها در مقابله با باکتری‌های مقاوم بسیار امیدبخش خواهد بود. بنابر گفته دکتر James Kirby، مدیر آزمایشگاه میکروبی بالینی در BIDMC، مقاومت به کولیستین در پاتوژن‌های باکتری‌هایی گرم منفی مقاوم به چند دارو به یک مشکل جدی در درمان بیماری‌های عفونی تبدیل شده‌است.

Kirby و همکارانش در تحقیقات ضد میکروبی و شیمی درمانی خود، از ۱۹ آنتی‌بیوتیک مختلف برای بررسی اثرات سینرژیک آن‌ها با کولیستین استفاده کردند. اثرات سینرژیک چندین ترکیب مختلف و پتانسیل درمان عفونت‌های ناشی از پاتوژن‌های مقاوم با این درمان‌های ترکیبی از یافته‌های امیدبخش این مطالعه به‌شمار می‌رود.

کولیستین به‌طور خاص اثرات سینرژیک زیادی را با لینزولید، فوزیدیک اسید و کلیندامایسین نشان داد. این آنتی‌بیوتیک‌ها مهارکننده سنتز پروتئین هستند که به‌تنهایی هیچ فعالیتی علیه باکتری‌های گرم منفی ندارند.

Brennan Krohn، یکی از همکاران این مطالعه، افزود: «مشاهده دو دارو که هر کدام از آن‌ها به‌تنهایی در برابر باکتری‌ها غیر فعال هستند، اما ترکیب آن‌ها در مهار پاتوژن‌ها به‌خوبی عمل می‌کند، جالب و قابل تاًمل به‌نظر می‌رسد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که کولیستین فعالیت کشندگی خود را علیه باکتری‌های مقاوم به آن حفظ می‌کند که ممکن است داروهایی مانند لینزولید را برای رسیدن به اهداف خود فعال سازد.»

Kirby ادامه داد: «امروزه پزشکان از چندین آنتی‌بیوتیک مختلف برای درمان عفونت‌های حاصل از پاتوژ‌ن‎های بسیار مقاوم استفاده می‌کنند، این درحالی است‌ که آن‌ها از منافع احتمالی این ترکیبات دارویی اطلاعی ندارند. در حال حاضر این مطالعه در ارائه برخی از زمینه‌های علمی این انتخاب‌ها و جهت‌گیری تحقیقات آینده موثر بوده‌است.» وی افزود: «درمان‌های ترکیبی این امکان را برای پزشکان فراهم می‌کند تا از دوزهای پایین‌تر کولیستین و داروهای دیگر در درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده کنند و این امر به‌نوبه خود در کاهش و مهار سمیت دارویی و همچنین کند شدن سرعت رشد مقاومت آنتی‌بیوتیکی موثر خواهد بود.»

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن