بیوتکنولوژی کشاورزیمطالعات پایه

نقش PI4P در تقسیم سلولی گیاهان

محققان آلمانی به تازگی در بررسی‌های خود به یافته‌های جدیدی در رابطه با تقسیم سلولی در گیاهان دست یافته اند. آن‌ها با توضیح چگونگی هماهنگی فرایندهایی که در جداسازی کامل سلول‌های دختری در طول تقسیم سلولی موثر هستند و نیز توضیح عملکرد واحدهای ساختاری غشا، نشان دادند چگونه گیاهان در عدم حضور این ساختارها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.


محققان با بررسی ریشه‌های گیاه Arabidopsis thaliana، و پرورش گیاهان معمولی و گیاهانی که آنزیم‌های تاثیر گذار بر ترکیب غشا در آن‌ها دست کاری شده و خاموش شده بود، به دنبال آن بودند که کدام واحدهای ساختاری غشایی برای تقسیم سلولی مهم هستند و چرا؟

پروفسور Ingo Heilmann و همکارانش با انجام آزمایش‌های مولکولی و بیوشیمیایی، نشان دادند که PI4P که یک واحد ساختاری غشایی است، دو نقش مهم حین تقسیم سلولی برعهده دارد. PI4P علاوه بر کنترل فرایند اتصالات، انتقال مواد در جهت صحیح و مناسب را نیز تعیین می‌کند. برای اولین بار، محققان توانستند نشان دهند که PI4P کمک می‌کند تا چارچوب‌های پروتئینی فراگموپلاست در محل‌های صحیحی ترکیب و جدا شوند.

در گیاهان عادی، این امر باعث می‌شود سلول‌ها به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده و پایداری لازم را نیز به گیاه اعطا می‌کند. اما در گیاهان جهش یافته نقایص شدیدی در تقسیم سلولی یافت شد. این گیاهان سلول‌های بزرگ با چندین هسته داشتند که حاصل جداسازی ناموفق سلول‌های دختری بود.

علاوه بر این، نتایج، پویایی اسکلت سلولی گیاه را نیز نشان دادند. اسکلت سلولی نه تنها مسیر فرایندهای انتقال سلولی را در طول تقسیم سلولی مشخص می‌کند، بلکه رشد کلی گیاه را نیز تحت کنترل دارد. بنابراین، یافته‌های جدید می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی به‌ عنوان مثال روی قرارگیری نامنظم سلولز در دیواره‌های سلول گیاهی و در نتیجه تولید زیست توده و سلولز داشته باشد.

Rate this post
توسط
ISAAA
منبع
EMBO Press
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن