مهندسی ژنتیک

دلفین ها چطور هیپوکسی را تحمل می کنند؟

هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در بافت های بدن مهم ترین عامل عوارضی چون حمله قلبی و نارسایی حاد کلیه در انسان است.


اما کمبود اکسیژن در درجات بالاتر در پستانداران دریازی مانند دلفین ها هیچ آسیبی ایجاد نمی کند. مطالعه اخیر پژوهشگران با ابزارهایی که علم پروتئومیکس در اختیار آن ها قرار داده است دلیل این پدیده را به مقدار زیادی روشن کرده و می تواند الهام بخش راهکارهایی برای جلوگیری از این عوارض در انسان باشد.

بررسی مقایسه ای پروتئین های موجود در سرم دلفین های پوزه بطری (Tursiops truncates) با پایگاه های داده مربوط به سرم خوکی و سرم انسانی تفاوت قابل توجهی را نشان می دهد. با توجه به این امر که دلفین ها از جفت سم سانانی مثل خوک و زرافه انشقاق یافته اند، چنین تفاوت فاحشی عجیب می نمود. وانین-۱ و آدیپونکتین در سرم این دلفین ها تا ۱۰۰ برابر بیشتر از سرم خوک است. یکی از مسیرهایی که وانین-۱ در آن ها دخالت دارد ، مسیر تولید ویتامین B5 است که نقش آنتی اکسیدانی دارد. احتمالاً دلیل اصلی مقاومت دلفین ها به هیپوکسی، مقادیر زیاد این آنتی اکسیدان است زیرا آنتی اکسیدان ها از تشکیل رادیکال های آزاد سمی در شرایط هیپوکسی جلوگیری می کنند. ایده گرفتن از راهکارهایی که در طبیعت برای حل استرس های فیزیولوژیک استفاده شده است، جهت حل استرس های مشابه در انسان بخشی از علم رو به رشد بیومیمتیک (زیست الگو) است.

مطالعات برای ایده گرفتن از ویژگی های سرم خون پستانداران دریازی به ویژه دلفین ها برای یافتن راهی جهت کاهش عوارض هیپوکسی در انسان توسط بنیاد ملی علوم امریکا (national science foundation) مورد حمایت مالی قرار گرفته و پیگیری می شود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن