بیوتکنولوژی صنعتی

خشک‌ کننده‌ های دستشویی باکتری‌ها را پراکنده می‌کنند

خشک‌کننده‌های دمنده قبل از دمیدن هوا، آن را به داخل می‌کشند. هنگام مکش هوا، باکتری‌های زیادی مثل باکتری‌های روی پوست افراد و باکتری‌های موجود در دستشویی را نیز وارد خود می‌کنند. سپس این باکتری‌ها را روی دست‌های شما می‌دمند.


اگر شما پس از استفاده از دستشویی‌های عمومی، دست‌هایتان را به خوبی می‌شوئید و آنها را با خشک‌کننده‌های دمنده خشک می‌کنید، باید بدانید که دست‌هایتان به اندازه‌ای که انتظار دارید تمیز نیستند و باکتری‌های زیادی به همراه خود دارند!

محققان دانشگاه کنتیکت با بررسی تعدادی دستشویی عمومی دریافتند که خشک‌کننده‌های دمنده‌ی موجود در این دستشویی‌ها جریانی از باکتری‌ها را در هوا ایجاد می‌کنند. هم‌چنین دریافتند به علت دمندگی زیاد این وسایل، باکتری‌ها فقط در محیط دستشویی نمی‌مانند و در سراسر ساختمان پراکنده می‌شوند.

مطالعات نشان داده است که این دمنده‌ها می‌توانند باکتری‌های سطح دست را در هوا پراکنده کنند و هم‌چنین دست‌های شسته شده را مجدداً آلوده نمایند. در این مطالعه، ۳۶ محیط حاوی گلوکز را در دو حالت در دستشویی عمومی قرار دادند. حالت اول زمانی که دمنده‌ها خاموش و حالت دوم زمانی که روشن بودند.

در حالتی که دمنده‌ها خاموش بودند، مقدار کمی باکتری (۶ کلونی در هر ظرف) مشاهده شد. ولی در حالتی که دمنده‌ها روشن بودند، حدود ۶۰ کلونی در هر ظرف مشاهده شد. محققان برای بررسی نقش باکتری‌های درونی دمنده‌ها در آلودگی، داخل آن‌ها را نیز بررسی کردند. ولی میزان باکتری مشاهده شده درون دمنده‌ها کم بود و نمی‌توانست عامل آلودگی هوا باشد.

در بررسی باکتری‌ها مشخص شد در هنگام روشن بودن دمنده‌ها، باکتری Bacillus subtilis که یکی از باکتری‌های روده‌‌ی انسان است، مشاهده شد. اما تنها این باکتری نبود! ۶۲ نوع باکتری که نماینده‌ی ۲۱ گونه‌ی متفاوت بودند از جمله Staphylococcus aureus، که یک باکتری طبیعی روده است در ظرف‌‌ها دیده شد. ولی همه‌ی باکتری‌های مشاهده شده، باکتری های طبیعی روده نبودند و برخی از آنها مرتبط با عفونت‌های شدید بودند.

یکی از راه‌های کاهش باکتری‌های موجود در هوای دستشویی‌ها، استفاده از فیلترهای HEPA درون دمنده‌ها می‌باشد. محققان پس از استفاده از این فیلترها، کاهش قابل توجه میزان باکتری‌ها را مشاهده کردند. با این وجود باز هم برخی از باکتری‌های بیماری‌زا مشاهده شد و نشان داد که فیلترهای HEPA تمام باکتری‌ها را حذف نمی‌کنند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن