سرطان سینه

بی‌توجهی به انجام آزمایش‌های ژنتیکی باوجود خطر ابتلای مردان به سرطان سینه

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در آمریکا است و حداقل ۱۰ درصد از سرطان ها ناشی از جهش های ارثی در ژن هایی مانند BRCA1 و BRCA2 هستند. والدینی با ژن جهش یافته ی سرطانی، به احتمال ۵۰ درصد ، این ژن را به پسر یا دختر خود منتقل می کنند. محققان مدت طولانی است که دریافته‌اند زنان دارای BRCA در معرض خطر بسیار بالای سرطان سینه و تخمدان قرار دارند. اما هنوز مشخص نشده که آیا مردانی با این جهش ها نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان ها قرار دارند یا خیر.


مطالعه ای که نتایج آن در ماه آوریل در مجله ی JAMA Oncology منتشر شد، نشان می‌دهد که تاکنون تعداد اندکی از مردان دارای این جهش های ژنتیکی تحت آزمایش قرار گرفته‌اند و لازم است مردان بیشتری تحت آزمایش‌های ژنتیکی لازم قرار بگیرند.

دکتر کریستوفر پیلدرز پزشک بخش جراحی دانشکده پزشکی David Geffen School در دانشگاه UCLA و نویسنده ارشد این مقاله می گوید: «اگر یک مرد دارای جهش BRCA، باشد خطر ابتلا به سرطان سینه در او صد برابر افزایش می یابد. علاوه بر این، جهش های BRCA ،مردان را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان هایی نظیر سرطان های پروستات سنین جوانی قرار می دهد. همچنین این جهش ها با سایر سرطان ها مانند سرطان پانکراس و ملانوما نیز مرتبط هستند و این اولین مطالعه ملی است که میزان تست ژن های سرطانی را در بین زنان و مردان بررسی می کند. »

محققان با تجزیه و تحلیل داده های حاصل از نظرسنجی سلامت ملی در سال ۲۰۱۵ نشان دادند که تقریبا ۵/۲ میلیون نفر تحت آزمایش سرطان‌های ژنتیکی قرار گرفته‌اند. این آزمایش‌ها شامل نمونه‌هایی برای تشخیص ابتلا به ژن‌های مربوط به سرطان سینه و تخمدان مانند BRCA، و همچنین عوامل مرتبط با خطر سرطان روده بزرگ و دیگر موارد بود.

لازم به ذکر است، از ۵/۲ میلیون نفری که این آزمایش ها را انجام داده بودند، ۷۳% زنان و ۲۷% مردان بودند. در واقع مردانی که تحت آزمایش‌های ژنتیکی سرطان سینه و تخمدان قرار گرفتند یک دهم زنان بود و تفاوت‌هایی در میزان آزمایش‌های سرطان سینه و تخمدان در بین زنان و مردان وجود داشت، در حالی که هیچ تفاوت جنسیتی در آزمایش‌های سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان ها وجود نداشت. کمترین جمعیت شرکت کننده در این آزمایش ژنتیک، افرادی با نژاد لاتین، افراد بیمه نشده، غیر شهروندان و ساکنینی با تحصیلات کمتر بودند.

سرپرست این تحقیق، کیمبرلی چیلدرز اظهار کرده است: «گام بعدی، کشف علت این موضوع که چرا مردان این آزمایش‌ها را کمتر از زنان انجام می دهند و لذا پیدا کردن راهی برای ترغیب آنها به انجام آن است. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که مردان اهمیت جهش های ژنتیکی سرطان سینه را درک نمی‌کنند و فکر می کنند این مشکل یک مسئله زنانه است. اما چنین چیزی حقیقت ندارد و ما امیدواریم که این مطالعه موجب گسترش آموزش‌های لازم در سطح ملی شود.»

نویسندگان اظهار داشتند که این نظرسنجی بر اساس داده های خود گزارش شده بیماران، تکمیل شده که گاهی اوقات قابل اطمینان نیست. چرا که آن‌ها جزئیات محدودی را در مورد خود ارائه می کنند که در پژوهش اهمیت دارد.

✳ ترجمه: آزاده داودی

☑ منبع: JAMA Oncology

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن