قارچ کش هایی از جنس RNA

0
0
268

مداخله RNA یا RNAi یکی از روش هایی است که پاتوژن های مهم یوکاریوتی مثل کپک ها و کرم ها برای خاموش کردن ژن های دخیل در ایمنی گیاهان و جانوران استفاده می کنند.


در این روش ، پاتوژن یک sRNA به سلول میزبان می فرستد و این sRNA با قرار گیری بر روی پروتئین های آرگونات (ARG) ، ژن های حاوی توالی مکمل خود را خاموش می کند.

پیشتر از این کشف شده بود که این فرایند در جهت عکس نیز رخ می دهد. یعنی sRNAها با منشأ گیاهی می توانند ژن هایی را در پاتوژن خاموش کنند. این فرایند در گیاهانی مانند پنبه گزارش شده است. @zist_fan

بررسی ها برای القای تولید sRNA های مصنوعی در سلول های گیاهی با هدف مقاوم سازی گیاهان به پاتوژن ها از این روش که به آن خاموش کردن ژن به وسیله میزبان  HIGS -host-induced gene silencing  می گویند ، ادامه دارد. با این حال در مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه پکن انجام شده مشخص شده است که بسیاری از قارچ ها و از جمله قارچ Botrytis cinerea ، عامل کپک خاکستری پیش و پس از برداشت در میوه ها، توانایی جذب RNAها با اندازه هایی در حدود ۵۰ جفت باز را از محیط دارد. @zistfan2

مشخص شده است می توان sRNA های تک رشته و دورشته را برای خاموش کردن ژن های بیماریزا در این قارچ به کار گرفت. در این صورت کافی است این قطعات RNA بر روی میوه ها، سبزی ها و گل ها پاشیده شوند و نیازی به مهندسی گیاهان میزبان برای بیان آن ها نیست.

☑️لینک مقاله
☑️عضویت در کانال زیست فن
☑️عضویت در کانال کشاورزی زیست فن

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در آفات و بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …