آفات و بیماری ها

قارچ کش هایی از جنس RNA

مداخله RNA یا RNAi یکی از روش هایی است که پاتوژن های مهم یوکاریوتی مثل کپک ها و کرم ها برای خاموش کردن ژن های دخیل در ایمنی گیاهان و جانوران استفاده می کنند.


در این روش ، پاتوژن یک sRNA به سلول میزبان می فرستد و این sRNA با قرار گیری بر روی پروتئین های آرگونات (ARG) ، ژن های حاوی توالی مکمل خود را خاموش می کند.

پیشتر از این کشف شده بود که این فرایند در جهت عکس نیز رخ می دهد. یعنی sRNAها با منشأ گیاهی می توانند ژن هایی را در پاتوژن خاموش کنند. این فرایند در گیاهانی مانند پنبه گزارش شده است.

بررسی ها برای القای تولید sRNA های مصنوعی در سلول های گیاهی با هدف مقاوم سازی گیاهان به پاتوژن ها از این روش که به آن خاموش کردن ژن به وسیله میزبان HIGS -host-induced gene silencing می گویند، ادامه دارد. با این حال در مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه پکن انجام شده مشخص شده است که بسیاری از قارچ ها و از جمله قارچ Botrytis cinerea، عامل کپک خاکستری پیش و پس از برداشت در میوه ها، توانایی جذب RNAها با اندازه هایی در حدود ۵۰ جفت باز را از محیط دارد.

مشخص شده است می توان sRNA های تک رشته و دورشته را برای خاموش کردن ژن های بیماریزا در این قارچ به کار گرفت. در این صورت کافی است این قطعات RNA بر روی میوه ها، سبزی ها و گل ها پاشیده شوند و نیازی به مهندسی گیاهان میزبان برای بیان آن ها نیست.

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن