ریزجلبکسوخت زیستی

سوخت زیستی حاصل از ریزجلبک ها

دانشمندان آنزیم LPATs 1-i یا لیزوفسفاتیدیک اسید آسیل ترنسفراز را، به عنوان آنزیم مرکزی برای سنتز تری‌آسیل‌گلیسرول توسط جلبک‌های روغنی از دسته Nannochloropsis، شناسایی کردند. این دستیافت منجر به کشف مکانیسم تولید سوخت‌های زیستی در ریزجلبک‌ها شده‌است.


ریزجلبک‌های Nannochloropsis می‌توانند تا ۵۰% از وزن خشک خود را TAGs ذخیره کنند. با این حال، مکانیسم تولید TAGsها در این گونه از ریزجلبک ها تا حد زیادی ناشناخته بودند.

سنتز TAGsها در مسیر Extraplastidic Kennedy، به وسیله‌ی اضافه شدن ترتیبی ۳ نیمه آسیل چرب به ساختار ستونی گلیسرول صورت می‌گیرد. در این میان محققان فعالیت ۴ نوع آنزیم (LPATs 1-i) که مسئول اضافه شدن اسیدهای چرب هستند را مورد بررسی قرار دادند .

آنزیم LPAT1 به طور عمده در سنتز چربی غشاء شرکت می‌کند در حالی که LPAT4 مسئول بیوسنتز TAG بود و LPAT2 و LPAT3 به هر دو فرایند کمک می‌کنند. (با توجه به شکل)

این نتایج نشان می‌دهد که برای شکل‌گیری قطرات چربی، LPAT2 به طور عمده در سنتز اولیه‌ی TAG در شبکه‌ی آندوپلاسمی درگیر است و LPAT3 و LPAT4 با قرارگیری در سطح قطرات چربی به رشد بیشتر آن‌ها کمک می‌کنند.

ترجمه: امیر اسماعیلی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن