هوش مصنوعی

تشریح گریه‌ نوزادان به کمک هوش مصنوعی

گریه‌ی کودکان منحصر به فرد است که همین امر سبب می‌شود تا والدین اغلب از سرخوردگی خود در پاسخ‌گویی به گریه کودک خبر دهند؛ به‌عبارت دیگر، نمی‌دانند که گریه‌ی کودک ناشی از گرسنگی کودک است یا از نیاز او به تعویض، خواب، نیاز به در آغوش گرفته شدن یا درد. گروهی از محققان در ایالات متحده آمریکا با استفاده از هوش مصنوعی، روش جدیدی طراحی کرده‌اند که به کمک آن خواهند توانست سیگنال‌های گریه عادی نوزادان را از سیگنال‌های غیرعادی که می‌تواند ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای باشد، شناسایی و تشخیص دهد.


 این تیم مطالعاتی در پژوهش حاضر که در شماره ماه مه IEEE/CAA Journal of Automatica Sinica منتشر شد؛ از تکنولوژی هوش مصنوعی و از روشی استفاده کرده‌اند که بر الگوریتم تشخیص زبان گریه نوزادان مبتنی است؛ از همین رو امیدوارند به کمک این روش بتوانند در خانه به والدین و در محیط‌های مراقبت بهداشتی به پزشکان کمک کنند تا از آن برای تشخیص و تمییز دادن انواع گریه در میان نوزادان بیمار بهره گیرند.

درحالی‌که شناسایی الگوهای مخفی در سیگنال‌های گریه نوزادان امری چالش‌برانگیز است، در پژوهش حاضر از الگوریتم بازشناسی گفتار خودکار برای شناسایی و تشخیص ویژگی‌های گریه نوزادان به کمک هوش مصنوعی استفاده شده است؛ همچنین برای آنالیز و طبقه‌بندی این سیگنال‌ها از سنجش فشرده به عنوان راهی برای پردازش کلان‌داده‌ها استفاده کردند. سنجش فشرده فرآیندی است که در آن یک سیگنال براساس اطلاعات پراکنده بازسازی می‌شود؛ این روش به‌خصوص در شرایطی بسیار سودمند است که الزام به ثبت اطلاعات در محیط‌های پر سروصدا وجود دارد؛ مانند مکان‌هایی که کودکان معمولاٌ در آن‌جا گریه می‌کنند.

در این مطالعه، محققان با طراحی یک الگوریتم جدید خواهند توانست معانی هر دو سیگنال مربوط به گریه طبیعی و غیرطبیعی را در محیط‌های پر سروصدا تشخیص دهند. الگوریتم، مستقل از شخص نوزاد است؛ به‌عبارت دیگر، می‌توان آن را در ابعاد وسیع‌تر و در سناریوهای عملی به عنوان راهی برای تشخیص و طبقه‌بندی ویژگی‌های مختلف گریه به کار گرفت و به درک بهتری از علت گریه نوزادان و نیز فوریت توجه به وضعیت آن‌ها دست یافت.

لیچوان لیو -نویسنده و دانشیار مهندسی برق و مدیر آزمایشگاه پردازش سیگنال دیجیتال این تیم مطالعاتی- معتقد است: “گریه مانند زبانی خاص پیام‌هایی را در خود دارد و تفاوت‌های بین سیگنال‌های صوتی در‌واقع اطلاعاتی را منتقل می‌کنند؛ برای شناسایی و استفاده از این اطلاعات، ابتدا لازم است که ویژگی‌های مختص هر سیگنال گریه را استخراج کنیم.”

این تیم مطالعاتی امیدوار است که از یافته‌های مطالعه خود در مراقبت‌های پزشکی و شرایط دیگری که تصمیمات تا حد زیادی متکی بر تجربه است نیز  بهره گیرد. لیو معتقد است: “اهداف نهایی ما در این مطالعه داشتن نوزادان سالم‌تر و فشار کم‌تر بر والدین و مراقبین است.” همچنین او بر لزوم همکاری بیش‌تر این تیم با مراکز درمانی و مطالعات پزشکی برای کسب اطلاعات بیش‌تر و ارائه خدمات در کاربست‌های بالینی تاکید داشت.

توسط
Sciencemag
منبع
IEEE/CAA Journal of Automatica Sinica
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن