آنتی بادی های مونوکلونالاخباربیوتکنولوژی داروییعفونت ویروسی

تولید آنتی ‌بادی علیه کروناویروس در آزمایشگاه

دانشمندان یک آنتی‌بادی مونوکلونال در آزمایشگاه ایجاد کرده‌اند که می‌تواند کروناویروس جدید را شکست دهد. این یک گام اولیه اما امیدوارکننده در راستای تلاش‌های بیشمار برای یافتن درمان‌ و مهار شیوع این بیماری همه‌گیر است. این آنتی‌بادی آزمایشگاهی ویروس را در کشت‌های سلولی خنثی کرده است. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله Nature Communications منتشر شده، با وجود این‌که این یک گام زودهنگام در فرایند توسعه دارویی قبل از تحقیقات روی حیوانات و آزمایش‌های انسانی است، این آنتی‌بادی، به تنهایی و یا در قالب یک ترکیب دارویی، ممکن است به جلوگیری یا درمان کووید-۱۹ و بیماری‌های مرتبط با آن در آینده کمک کند.


به گفته Berend-Jan Bosch از دانشگاه اوترخت هلند و همکاران وی، تحقیقات بیش‌تری برای تأیید این یافته‌ها در مراحل بالینی و چگونگی تخریب دقیق ویروس توسط آنتی‌بادی مورد نیاز است. آنتی‌بادی شناخته‌ شده‌ای به نام ۴۷D11 پروتئین اسپایک، که به ویروس کرونای جدید، شکل تاج مانند می‌دهد و با کمک آن می‌تواند وارد سلول‌های انسانی شود را هدف قرار می‌دهد. در آزمایش‌های اوترخت این آنتی‌بادی نه تنها ویروس مسئول کووید-۱۹ را شکست داد بلکه بر یک نمونه ویروسی تجهیز شده با پروتئین‌های اسپایک مانند، که باعث سندرم حاد تنفسی شدید یا SARS می‌شد نیز غلبه کرد.

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال پروتئین‌هایی هستند که در آزمایشگاه تولید شده‌اند و شبیه نسخه‌هایی از آن‌ها می‌باشند که بدن به طور طبیعی برای مقابله با باکتری‌ها و ویروس‌ها تولید می‌کند. آن‌ها به شکلی بسیار قدرتمند، دقیقاً یک محل را روی ویروس هدف‌گیری می‌کنند. در این مورد، دانشمندان از موش‌های اصلاح شده ژنتیکی برای تولید آنتی‌بادی‌های مختلف در مقابل پروتئین‌های اسپایک ویروس کرونا استفاده کردند. پس از یک فرآیند غربالگری، ۴۷D11 فعالیت خنثی‌کننده از خود به نمایش گذاشت. محققان سپس آنتی‌بادی را برای ساخت یک نسخه کاملاً انسانی، مجدداً بازسازی کردند.

Bosch و همکارانش اذعان کردند: “آنتی‌بادی‌های مونوکلونال که محل‌های آسیب‌پذیر روی پروتئین‌های سطح ویروسی را هدف قرار می‌دهند، به طور فزاینده‌ای به عنوان گروه امیدبخشی از داروها در برابر بیماری‌های عفونی شناخته می‌شوند و برای تعدادی از ویروس‌ها کارایی درمانی مناسبی نشان داده‌اند.”

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال یک انقلاب درمانی در سرطان ایجاد کردند و با داروهایی مانند Merck & Co. Keytruda و Roche Holding AG Herceptin به یکی از پر فروش‌ترین‌های جهان تبدیل شدند. AbbVie Inc. در درمان التهاب Humira نیز بخشی از خانواده آنتی‌بادی‌های مونوکلونال است. دو روش درمانی با آنتی‌بادی علیه ابولا نیز نویدبخش بودند. شرکت‌هایی مانند Regeneron Pharmaceuticals Inc هم‌ در حال کار روی درمان‌های احتمالی آنتی‌بادی برای کوروناویروس هستند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
bloomberg
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن