تولید آنزیم

عملکرد آنزیم هیدروژناز

در آلمان یک گروه متشکل از دو دانشگاه Ruhr-Universität Bochum و Oxford موفق شدند چگونگی عملکرد آنزیم‌های هیدروژن‌ساز (هیدروژناز) هنگام فعال‌شدن را در فرایند بیوسنتز تشریح کنند. آن‌ها توانستند نشان دهند که کوفاکتور (بخشی از مرکز فعال و قلب آنزیم)، چگونه وارد فضای داخلی می‌شود.


هیدروژناز‌ها از نظر بیولوژی بسیار جالب هستند زیرا می‌توانند به‌طور بسیار مؤثری اکسیژن تولید کنند. پروفسور Thomas Happe در این رابطه توضیح می‌دهد: “با این حال برای بهینه‌سازی آن‌ها برای یک کاربرد صنعتی، باید ابتدا نحوه جذب و فعال‌سازی شیمیایی کوفاکتور توسط پوسته‌ پروتئینی را بهتر درک کنیم.”

محققان زیرگروه‌هایی به نام هیدروژناز [FeFe] که بیشترین بازدهی تولید دارند را مورد بررسی قرار دادند. این نوع از تولیدکنندگان هیدروژن را می‌توان در طبیعت از جلبک سبز استخراج کرد. در قسمت پروتئینی این زیرگروه، آنزیم‌ها مرکز فعالی دارند که در آن قسمت که به آن H-cluster می‌گویند هیدروژن تولید می‌شود.

این ترکیب از دو عنصر ساختاری تشکیل شده؛ یک دسته متشکل از چهار اتم آهن و چهار اتم گوگرد و یک کوفاکتور کاتالیزوری؛ که خود این کوفاکتور از دو اتم آهن و دو اتم گوگرد تشکیل شده است. محققان معتقدند که این قسمت محور اصلی آنزیم را شامل می‌شود.

Rate this post
توسط
Biofuelsdigest.com
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن