بیوتکنولوژی جلبکسرطان

عصاره‌ی ضد سرطان در جلبک‌ دریایی

یافته‌های جدید نشان داده‌اند که fucoidan ماده‌ای‌ست که می‌تواند موجب توقف چرخه‌ی سلولی، تخریب DNA و اختلال در متابولیسم RNA و سنتز پروتئین گردد. این یافته‌ها در مجله‌ی Marine Drugs به چاپ رسیده‌است. این نتایج یک مسیر متابولیسمی زیستی را نشان داده‌است که این ماده در آن به عنوان یک ترکیب فعال‌کننده‌ی زیستی منحصربه‌فرد نقش دارد.


ترکیب fucoidan به طور طبیعی در جلبک‌های بزرگ قهوه‌ای یافت می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با سلول‌های سرطانی داشته باشد. این تحقیق توسط محققان دانشگاه Tasmania صورت پذیرفت و در آن از عصاره‌ی این ترکیب که ساخت شرکت Marinova بود، استفاده گردید.

جلبک‌های قهوه‌ای از دیرباز در مصارف پزشکی مکمل، کاربرد داشته‌اند. امروزه در بسیاری از کشورهای آسیایی استفاده از مکمل‌ها و نوشیدنی‌های حاوی این ترکیب در درمان بیماران سرطانی، بسیار رایج است.

در مطالعات اخیر محققان نشان داده‌اند که این ترکیب به طور مؤثر بر روی تعدادی از مسیرهای متابولیسمی ضد سرطانی اثر می‌گذارد. همچنین این ترکیب می‌تواند توانایی سلول‌های سرطانی را در ساخت پروتئین‌ها، مصرف انرژی و خودترمیمی محدود کند.

نکته‌ی حائز اهمیت در این مطالعات آن است که fucoidan می‌تواند به صورت انتخابی علیه سلول‌های سرطانی عمل کند که در این میان سلول های سالم و طبیعی دستخوش تغییر نخواهند شد. این یافته‌ها راه‌های جدیدی را پیش روی محققان قرار می‌دهد و سبب توسعه‌ی درمان‌های مکمل نوین خواهد شد.

توسط
Nutraceuticals world
منبع
Marine Drugs
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن