مهندسی بافت

تولید ژل پوستی جدید برای التیام زخم

گروهی از محققان دانشگاه علوم و تکنولوژی هووازونگ، ژل مبتنی بر پروتئین ابریشمی را تولید کرده‌اند که باعث التیام زخم و از بین بردن آثار برجای مانده از آن می‌شود. این تیم در مقاله خود که در مجله Biomaterials Science منتشر شده‌است، ویژگی‌های این ژل و عملکرد مناسب آن را توصیف کرده‌است.


آثار بر جای مانده از آسیب‌های پوستی (اسکار) نه تنها خوشایند نیستند، بلکه ممکن‌است یادآور دردناکی از جراحت نیز باشند. به همین دلایل، دانشمندان به‌دنبال راهی برای التیام زخم‌ بدون برجای ماندن آثار حاصل از آن هستند. یک تیم تحقیقاتی از چین در یک تلاش جدید ادعا کرده‌است که محصول تولیدی آن‌ها، هیدروژل سرسین، می‌تواند راه‌حل مناسبی برای رفع این مشکل باشد.

این ژل بر پایه یک پروتئین ابریشمی تولید شده‌است. در واقع محققین سرسین را از الیاف ابریشمی استخراج و از UV و یک آغازگر نوری برای اتصال زنجیره‌های پروتئینی استفاده کردند. نتیجه این مطالعه تولید ژلی بود که به‌خوبی به سلول‌ها متصل می‌شود و در تحریک بیش از یک واکنش ایمنی نقش نداشت. محققان معتقدند که این ژل دارای خواص مکانیکی قابل تنظیم است.

محققان توضیح داده‌اند که این ژل امکان ترمیم زخم بدون اسکار را با جلوگیری از التهاب و گسترش توسعه رگ‌های خونی جدید فراهم می‌کند. همچنین مشخص شده‌است که عوامل رشد TGF-β نیز تنظیم می‌شوند که باعث هدایت سلول‌های بنیادی به محل آسیب و ایجاد پوست جدید می‌گردند.

محققان همچنین دریافته‌اند که پروتئین‌های مشتق‌شده از ابریشم در فعالیت‌های زیستی ساخته شده‌اند. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که این امر احتمالاً به این دلیل است که ترکیب اسیدهای آمینه آن‌ها دقیقاً شبیه ترکیب اسیدهای آمینه پوست انسان است. این ژل همچنین با ممانعت از استقرار باکتری‌ها در نواحی آسیب‌دیده پوست در تسریع بهبود زخم نقش دارد.

اگرچه اطمینان از عدم بروز اثرات جانبی ناخواسته این محصول، مطالعات بیش‌تری را طلب می‌کند، با این حال، تیم همچنان خوشبین است. در حال حاضر، آن‌ها بر این عقیده هستند که این محصول بهتر از سایر روش‌های درمانی موجود عمل خواهد کرد. محققان پیش‌بینی می‌کنند که امکان استفاده ایمن و مؤثر این ژل در ترمیم زخم بدون اسکار در آینده‌های بسیار نزدیک فراهم خواهد شد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن