سلول های بنیادی

تسریع رشد سلول‌های بنیادی با پروتئین تروپوالاستین

سلول‌های بنیادی نقش مهمی در ترمیم و ایجاد بافت‌های انسانی از جمله پوست و ماهیچه‌ها دارند. با توجه به این‌که تقاضای جهانی برای این سلول‎ها بسیار بیش‌تر از میزان عرضه آن‌ها است، محققان به‌طور مداوم به‌دنبال روش‌هایی برای بهبود عملکرد سلول‌های بنیادی هستند.


امروزه محققان با استفاده از تروپوالاستین روشی را توسعه داده‌اند که امکان تولید بیش‌تر و ارزان‌تر سلول‌های بنیادی فراهم شده‌است. تروپوالاستین پروتئینی است که در ایجاد خاصیت کشسانی و انقباض بافت‌های زنده نقش دارد. یافته‌های این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده‌است.

بنابر گفته دکتر Giselle Yeo و پروفسور Anthony Weiss از مرکز چارلز پرکینز دانشگاه سیدنی و مؤسسه بوش، نتیجه این مطالعه ارائه یک روش نوین و کم‌هزینه برای رشد و بکارگیری سریع و مؤثر سلول‌های بنیادی مزانشیمی است.

دکتر Yeo گفت: “سلول‌های بنیادی به‌طور فزاینده برای درمان‌ سلولی بیماری‌هایی بکار می‌روند که امکان درمان قابل اعتماد آن‌ها با داروها و روش‌های درمانی رایج وجود ندارد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به آسیب‌های بافت اسکلتی، حملات قلبی، بیماری‌های تحلیل‌رونده و نقص عضو اشاره کرد. متاسفانه، فقدان عرضه مانع از استفاده گسترده این نوع درمان‌ها می‌شود. تروپوالاستین به‌طور قابل توجهی گسترش، احیا و بکارگیری سلول‌های بنیادی را تسریع و توانایی آن‌ها را در تبدیل به انواع مختلفی از سلول‌ها حفظ می‌کند. این نتایج به روش‌های نوین مؤثر در رشد، ارزان‌قیمت و کارآمد سلول‌های بنیادی برای دستیابی به تقاضای فزاینده جهانی اشاره می‌کند. چنین فناوری‌هایی به‌طور قابل توجه به کاهش هزینه‌های گزاف درمان‌های سلولی کمک می‌کنند.”

تروپوالاستین یک ترکیب کلیدی در Me Tro، یک چسب جراحی کشسان “آب‌رسان” است. این چسب در معرض اشعه UV، محل زخم‌‌ها را در مدت‌زمان ۶۰ ثانیه مسدود می‌کند. بررسی سلول‌های بنیادی افراد دهنده نشان می‌دهد که استفاده از مقادیر کم تروپوالاستین منجر به القای تولید بیش‌تر سلول‌های بنیادی شده و محیط بهتری را برای رشد این سلول‌ها فراهم می‌کند.

دکتر Weiss افزود: “سلول‌های بنیادی به بستری برای رشد و زندگی نیاز دارند و ما در اصل یک محیط خوب برای زندگی آن‌ها فراهم کرده‌ایم. فرایند تولید سلول‌های بنیادی تا حدودی شبیه پختن سوپ است. پیچیده‌تر کردن محیط کشت و یا “سوپ”، کنترل رشد سلول‌ها را با مشکلاتی مواجهه کرده و هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد.”

وی ادامه داد: “روش ما “سوپ” را ساده می‌کند. تروپوالاستین باعث ساده‎‌تر و ارزان‌تر شدن فرایند رشد سلول‌های بنیادی می‌گردد. این پروتئین همچنین سلول‌های بنیادی دیگر را برای افزودن به “سوپ” تحریک کرده و نرخ رشد سلول‎ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد.”

به گفته دکتر Weiss، مرحله بعدی تحقیق، آزمایش اثربخشی تروپوالاستین در بدن است. محققان انتظار دارند که حضور این سلول‌های بنیادی درون بدن زنده به تحریک ترمیم، فراخوانی سایر سلول‌ها به نواحی آسیب‌دیده و در نهایت حمایت از بدن برای خود ترمیمی کمک می‌کند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن