سرطان خونسلول های بنیادی

سلول‌های بنیادی و کمک به بهینه‌سازی پیوند مغز استخوان

پیوند مغز استخوان که شامل پیوند سلول‌های بنیادی خون است، بهترین درمان برای بسیاری از انواع سرطان‌ها، اختلالات خونی و بیماری‌های دستگاه ایمنی به‌شمار می‌رود. با اینکه هر ساله ۲۲,۰۰۰ مورد از این روش‌ها در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما مسائل زیادی وجود دارند که باید نحوه عملکرد آن‌ها درک شود.


یافته‌های یک مطالعه جدید در موش‌های آزمایشگاهی، سؤالات بیش‌تری را در ذهن محققان به‌وجود آورده‌است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی که به بدن یک فرد بیمار پیوند زده می‌شوند، نمی‎‌توانند همانند سلول‌های بنیادی یک فرد سالم رفتار کنند. در عوض، مقادیر مصرفی بالا و تشعشعات ناشی از شیمی درمانی که برای از بین بردن سلول‌های بنیادی بیمار پیش از پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث ایجاد رفتارهای افراطی در سلول‌های پیوندی جدید می‌شوند. یافته‌های این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده‌است.

دکتر Rong Lu، استادیار بیویوژی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دانشگاه کارولینای جنوبی، گفت: “تحقیقات ما مفاهیم مهمی در زمینه درک و بهینه‌سازی پیوند مغز استخوان و انواع خاصی از ژن‌ درمانی‌ها ارائه می‌دهد.” سرپرست دیگر این مطالعه، دکتر Irving Weissman، مدیر مؤسسه بیولوژی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استنفورد است.

یافته‌های حاصل از مجموعه‌ای از آزمایشات متنوع در این زمینه نشان داده‌است که تنها جمعیت کوچکی از سلول‌های بنیادی پیوند زده شده در موشی‌هایی که قبلاً در معرض پرتو قرار گرفته‌اند، قادرند سلول‌های ایمنی و خون را تولید کنند. این در حالی است که بسیاری از سلول‌های بنیادی غیرفعال می‌شوند و عملکردی ندارند. علاوه بر این، تعداد معدودی از سلول‌های بنیادی نیز بعد از دریافت تشعشعات پس از پیوند، به‌سمت تولید انواع خاصی از سلول‌های ایمنی پیش می‌روند. با این‌حال، سیستم خون و سیستم ایمنی، همچنان تعادل خود را حفظ می‌کنند.

در موش‌هایی که در معرض امواج قرار نگرفته‌اند، همه سلول‌های بنیادی پیوندی به یک اندازه به خون و سیستم‌ ایمنی، به استثنای سلول‌های T، کمک می‌کنند. بنابراین این‌گونه پیشنهاد می‌شود که استفاده از روش‌های قبل از آماده‌سازی برای حصول اطمینان از پیوند موفقیت‌آمیز علت رفتارهای سلولی غیر طبیعی است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن