پزشکی بازساختیسلول درمانیسلول های بنیادی

بالینی‌ شدن رویکردهای سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی

پژوهش در زمینه سلول‌های بنیادی، راهکارهای جدیدی را برای درمان بیماری‌های مختلف ارائه داده است. کاربرد بالینی برخی از این رویکردهای درمانی در آزمایشات متعدد بررسی شده و انتظار می‌رود که بیش‌تر مورد توجه قرار گیرند.


این کشفیات جدید نحوه نگرش ما به پزشکی را تغییر می‌دهند و موضوع کلیدی مباحث ارائه شده در نشست سالانه مجمع بین‌المللی تحقیقات سلول‌های بنیادی (ISSCR) خواهند بود. در این نشست، بیش از ۴۰۰۰ دانشمند، بیوتکنولوژیست، متخصصین بالینی و صنعتی و … از بیش از ۵۰ کشور دنیا، آخرین کشفیات علمی خود را به‌صورت بیش از ۲۰۰ سخنرانی و ۲۷ جلسه فعالیت‌های پیشرفته ارائه خواهند داد.

به گفته پروفسور Douglas Melton –استاد دانشگاه هاروارد و محقق مؤسسه پزشکی هیوز-: “علم سلول‌های بنیادی به‌سرعت در حال تغییر نحوه نگرش ما درباره آینده حوزه پزشکی است. یافته‌های ارائه شده در انجمن ما در رأس تحقیقات زیست‌پزشکی قرار دارند که در دو بعد پایه و بالینی در حال پیشرفت هستند. ارائه این نتایج، مفاهیم مهمی را برای صنایع مراقبت‌های بهداشتی، تحقیقات آکادمیک، کاربردهای پزشکی و سیاست‌گذاران به همراه خواهند داشت.”

وی افزود: “یافته‌های حاصل از این پژوهش‌ها به ما کمک می‌کند تا نحوه ارتقاء درمان‌های ‌بالقوه از سطوح آزمایشگاهی به سطوح بالینی را بهبود بخشیم.”

بزرگترین نشست سالیانه جهان که بر روی پژوهش‌های سلول‌های بنیادی متمرکز شده است -ISSCR- شامل سخنرانی، کارگاه‌های آموزشی، ارائه پوستر و یک نمایشگاه پویا است. بیش از ۲۰۰ سخنرانی پیرامون مجموعه متنوعی از موضوعات فراگیر در این زمینه نظیر مدل‌سازی بیماری مبتنی بر سلول، عدم تجانس، توانایی چندگانه، ویرایش ژن و ژن‌درمانی، پیری سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت، اصول اخلاقی کار بر روی سلول‌های بنیادی و بسیاری از موضوعات دیگر متمرکز شده است.

برنامه کامل جلسه ارائه‌های علمی شامل هفت سخنرانی جامع و ۲۰ جلسه همزمان، ارائه نوآوری‌ها و جلسات متمرکز است که مباحث مربوط به روش‌ها و کشفیات جدید را به نمایش می‌گذارند. Shinya Yamanaka و John Gurdon –برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۲- در زمینه برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های بالغ برای تبدیل به سلول‌های بنیادی پلوری‌پوتنت (چند توان) سخنرانی خواهند داشت.

همراه جلسه –مؤسسه تحقیقاتی سلول‌های بنیادی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی- نیز میزبان یک گردهمایی عمومی آزاد خواهد بود که در زمینه تزریق سلول‌های بنیادی به بیماران مبتلا به نابینایی وابسته به سن مباحثه می‌کنند. محققان این دانشگاه آخرین پیشرفت‌های انجام شده در درمان انحطاط وابسته به سن ماکولا – شایع‌ترین علت نابینایی در افراد مسن- را ارائه خواهند داد.

یک کارگاره آموزشی به‌نام “پیشبرد آزمایش‌های بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی” بر روی چگونگی ارتقاء درمان‌های بالقوه از سطوح آزمایشگاهی به سطوح بالینی تمرکز خواهد کرد. افراد حاضر در جلسه به نمایندگی از صنعت زیست‌پزشکی، جامعه دانشگاهی، آژانس‌های تنظیمی و مراقبت‌های بهداشتی درباره ضروریات آماده‌سازی آزمایش‌های بالینی و نحوه هدایت این روند از طریق چالش‌های علمی و نظارتی به بحث و گفتگو می‌پردازند.

Rate this post
توسط
ISSCR
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن