سوخت زیستی

اَبَر مخمرها قادر به بهبود سوخت های زیستی هستند.

دانشمندان توانستند بهره وری تبدیل قند گیاهان به سوخت زیستی را در یک سویه مخمر که به صورت متداول در صنعت کاربرد دارد، به حدود دو برابر افزایش بدهند.


این ابر مخمر های مهندسی شده ی ژنتیکی می توانند تجارت تولید اتانول را، مخصوصا در سوخت ها و تولیدات زیستی بهبود بخشند.

این میکروب شناخته شده در تبدیل گلوکز به سوخت زیستی بسیار کارا می باشد، اما توانایی مصرف گزیلوز گیاهی که قندی پنج کربنه است را ندارد. این قند می تواند تا حدود نیمی از قندهای دردسترس گیاهان را تشکیل می دهد.

بنابر گفته محققان، جهت اینکه سوخت های زیستی سلولزی دارای توجیه اقتصادی باشند، میکروب ها باید قادر به تبدیل تمام قندهای گیاه از جمله گزیلوز به سوخت باشند.

در این تحقیق، محققین جداسازی جهش ژنتیکی خاصی که باعث تبدیل گزیلوز به اتانول توسط ساکارومایسس سرویزیه می شوند را نشان داده اند.

در ابتدا محققان برای مخمر شرایط خاصی را به وجود آوردند. آن ها ساکارومایسس سرویزیه ها را با گزیلوز احاطه کردند. این مخمرها در این شرایط یا از بین می روند یا ذائقه خود را عوض می کنند. در طی ده ماه، صدها نسل “با تکامل هدایت شده” حاصل شد. محققان پس از جداسازی این ابرمخمر آن را GLBRCY128 نام گذاری کردند.

آن ها نیاز به درک دقیق چگونگی رخداد تکامل داشتند تا بتوانند آن را تکرار کنند. ژنوم مخمر تکامل یافته با ژنوم مخمر نخستین مقایسه و‌ ۴ ژن جهش یافته، مشخص شد. با ایجاد این ۴ جهش در مخمر، خصوصیات مخمر تغییر یافته ایجاد شد.

این فرایند می تواند منجر به پیشبرد تحقیقات بسیار گسترده ای در حوزه سوخت های زیستی شود. محققان خواهان استفاده از این سویه برای ایجاد مولکول های سطح بالا هستند که بتوان آن ها را تبدیل به موادی مانند سوخت هواپیماها، ایزوبوتانول و سوخت دیزل کرد.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن