ایمونولوژی

TCR عمومی عامل مقاومت علیه HIV

محققان با مطالعه افراد کنترل‌گر HIV متوجه شدند که نوع بخصوصی از TCR در سطح سلول‌های +CD4 می‌تواند بروز این ویژگی بخصوص در آن‌ها شده باشد. با به کارگیری این استراتژی در بیماران غیر کنترل‌گر شاید بتوان درمانی موثر برای HIV ارائه کرد. پژوهشگران در این مطالعه دریافتند که در سطح سلول‌های +CD4 بعضی از این افراد کنترل‌کننده HIV نوعی گیرنده TCR غیر معمول وجود دارد که می‌تواند مقادیر کم HIV را نیز شناسایی کرده و ایجاد پاسخ کند.


افراد معدودی در جمعیت وجود دارند که به طور طبیعی دارای یک موهبت ذاتی هستند. این افراد که تنها یک درصد از افراد مبتلا به HIV را تشکیل می‌دهند، می‌توانند تعداد ویروس را پایین نگه‌داشته و بیماری را کنترل کنند. مدت‌هاست دانشمندان قصد دارند با مطالعه‌ی این افراد درمان جدیدی برای HIV بیابند. در این مسیر محققان تاکنون متوجه تفاوت‌های در سلول های ایمنی این افراد و سایر انسان ها شده‌اند و این امکان وجود دارد که با تغییر و تنظیم دقیق سیستم ایمنی در بیماران عادی بتوان موهبت ذاتی این افراد خوش شانس را به آن‌ها نیز منتقل کرد.

با مشاهدات بعدی مشخص شد که این TCR غیر معمول در واقع یک TCR عمومی است که می‌تواند آنتی‌ژن را به صورت مستقل از HLA شناسایی کند. در حالت طبیعی TCRو ساختار HLA و آنتی‌ژن همانند قفل و کلید با هم جور می‌شوند و برای فعال شدن سلول، TCR باید بتواند هم HLA و هم آنتی‌ژن را به همراه یکدیگر شناسایی کند.

در مطالعات در شیشه دانشمندان مشاهده کردند که سلول های +CD4 و +CD8 که با TCR عمومی تجهیز شده بودند توانستند سلول‌ها دندریتی آلوده به HIV را به درستی شناسایی کرده و از بین ببرند. محققان همچنین ساختار کمپلکس TCR عمومی با HLAهای مختلف دربردارنده پروتئین‌های HIV را بررسی کردند و متوجه شدند که برهمکنش این TCR ها تنها با پپتید است نه خود HLA.

این نتایج می‌تواند بسیار امیدوارکننده باشد زیرا به این طریق می‌توان با مهندسی سلول‌های T بیماران برای بیان TCR عمومی و تزریق دوباره آن‌ها به بدن نوعی ایمنی درمانی را پیاده کرد، و به درمان امید وار بود. این تیم تحقیقیاتی در ادامه قصد دارند که این ایده را روی موش‌های مدل انجام دهند. با این وجود این امکان وجود دارند که این روش جواب ندهد زیرا کنترل HIV در افراد کنترل‌گر به یک مکانیسم محدود نمی‌شود.

این مطالعه همچنین مسیر را برای مطالعات واکسن HIV نیز روشن‌تر می‌کند. زیرا همواره پژوهشگران روی پاسخ سلول‌های +CD8 متمرکز بودند، درحالیکه این مطالعه بیانگر نقش مهم سلول‌های +CD4 است. با این وجود این سلول‌ها مانند شمشیر دولبه عمل می‌کنند، به طوریکه در کنار کمک به سلول‌های +CD8 در سلول کشی، هدف اصلی ویروس HIV در عفونت هستند.

یک راه کم‌خطرتر و کم‌هزینه‌تر نیز واکسیناسیون بیماران با آن پپتید مشخصی است که توسط TCR عمومی شناخته می‌شود و در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب می‌توان در مرحله بعد به سراغ سلول درمانی رفت.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن