اخباربیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی صنعتی

بررسی اثر سمیت جلبک‌ ها بر سلامت انسان

اخیراً دانشمندان به بررسی اثر جلبک‌های سمی بر سلامتی انسان پرداخته‌اند. آگاهی عمومی مبنی بر اینکه جلبک‌های سبز-آبی می‌توانند کشنده باشند، به‌دلیل کشته‌شدن ماهی‌ها در اطراف شکوفه‌های جلبکی و حتی مرگ حیوانات خانگی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. تاکنون مرگ و میر انسان گزارش نشده است، اما بیماری‌های مرتبط با جلبک‌ها، مردم را به سمت پزشکان سوق داده است.


بر اساس گزارش اخیر پائول برینکمان -از دانشگاه اطلس فلوریدا- به‌همراه سه دانشکده تحقیقاتی دیگر، در جهت یافتن اثر جلبک‌های سمی بر سلامت انسان، افرادی که در نزدیکی ساحل زندگی می‌کنند و در طولانی‌مدت در معرض جلبک‌های سمی قرار داشته‌اند، مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

آدام شفر -اپیدمیولوژیک مؤسسه اقیانوس‌شناسی شعبه دانشگاه هاربر- گفت: “امکان رشد شکوفه‌های جلبکی در سراسر ایالت و سراسر کشور وجود دارد؛ بنابراین مهم است که ما این تحقیق را با دقت انجام دهیم و اطلاعات آن را در اختیار مردم در جوامع تحت تأثیر این جلبک قرار دهیم.”

برای تحقق این هدف، ترشحات بینی، ادرار و خون ساکنان ساحل اقیانوس اطلس و خلیج‌فارس فلوریدا برای تشخیص علائم سموم جلبک به‌نام میکروسیستین در گروه جلبک‌های سبز-آبی و برتوکسین در گروه جلبک‌های قرمز، مورد آزمایش قرار گرفت.

دکتر شفر گفت: “مطالعات علمی در طی سال‌ها نشان داده است که سموم موجود در جلبک‌ها با آسیب و بیماری کبد همچنان دانه‌های پوستی، سردرد و مشکل تنفسی همراه است. ما واقعاً اطلاعات خوبی نداریم که اثر آن را در طولانی‌مدت اثبات کنیم و آن را با آن‌چه در محیط اتفاق می‌افتد، مقایسه کنیم.”

دکتر شفر آزمایشات مقدماتی بر روی ترشحات انسان در طی رشد شدید شکوفه‌های جلبکی در تابستان ۲۰۱۸ انجام داد. در این تحقیق وجود ۹۵ درصدی جلبک‌های سبز-آبی میکروسیستین در مجاری بینی مشاهده شد. از ۸۶ نمونه ادرار گرفته شده، وجود میکروسیستین‌ها در سه مورد مشاهده شد. سپس دکتر شفر به این نتیجه رسید که سموم از طریق هوا وارد مجاری بینی می‌شوند.

اولین نتایج رسمی از این مطالعه در ژورنال آنلاین Harmful Algae در فوریه منتشر شد. علی‌رغم نتایج قطعی این مطالعه، دکتر شفر گفت: “هنوز درباره اثر سموم جلبک‌ها بر سلامت انسان اطلاعات زیادی در دست نیست. تنها به‌دلیل حضور جلبک‌ها در بینی نمی‌توان گفت که آن‌ها در بدن جذب می‌شوند. ادرار آن‌چه را که از بدن خارج می‌شود به ما نشان می‌دهد، بنابراین ما باید تحقیقات را از ابتدا شروع کنیم.”

هوارد ووس -مدیر اجرایی داوطلبان در کلینیک پزشکی در استوارت- گفت: “همه ما می‌دانیم که جلبک‌های سبز-آبی گونه‌های نفرت‌انگیزی هستند که باعث ایجاد آلودگی در آب و مزاحمت برای فرصت‌های تفریحی می‌شوند. اما آیا این جلبک بیماری ایجاد می‌کند؟ آیا این امر فقط بر ماهی‌گیری و قایق‌ها و تعطیلات اثر منفی دارد یا اینکه واقعاً باعث صدمه به سلامتی انسان‌ها در طولانی مدت خواهد شد؟”

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Algae Industry Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن