نانوبیوتکنولوژی دارویی

تحویل نانو سوسپانسیون های کورکومین به مغز

گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی و مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی تهران، نانو سوسپانسیون‌هایی(NS) را با پوشش سطحی اصلاح‌شده به عنوان یک سیستم تحویل مغزی جدید مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها از کورکومین به عنوان یک مدل دارویی در این تحقیق استفاده کردند.


کورکومین یک ماده زیست‌فعال با ویژگی‌های بیولوژیکی و دارویی گسترده است و اثرات درمانی بسیاری را تاکنون نشان داده است؛ با این حال، محدودیت‌های زیادی در استفاده از کوکومین وجود دارد از جمله: ناپایداری، حذف سریع، زیست‌دسترسی ضعیف و حلالیت پایین.

مطالعات قبلی طیف وسیعی از فعالیت‌های کورکومین را نشان داده‌اند که می‌توان به خواص ضد توموری، آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد التهابی و اثرات بهبود دهنده زخم اشاره کرد. برخی محققان آهسته شدن پیشرفت بیماری آلزایمر با مصرف کورکومین را گزارش کردند که به علت کاهش یافتن سطوح آمیلوئید بتا بوده است.

در این پژوهش، از دو روش مختلف برای آماده‌سازی نانو سوسپانسیون‌ها همراه دو پایدارکننده متفاوت استفاده شد. سطح نانو سوسپانسیون‌ها توسط a-D توکوفریل پلی اتیلن گلیکول ۱۰۰۰ ساکسینات(TPGS) و Tween ۸۰ به کمک جذب فیزیکی پوشانده شد. این NS‌های کورکومین تحت هموژنایزر با فشار بالا و سونیکاتور آماده‌ شدند.

Tween 80 یک پلی اتیلن گلیکول سوربیتان مونواولئات است که تحویل دارو را تسهیل کرده و استاندارد طلایی پوشش سورفاکتانت است و برای بسیاری از نانوسوسپانسیون‌ها مفید است. TPGS یک شکل از مسیل آبی ویتامین E و حاوی یک بخش هیدروفوب ویتامین E و زنجیر هیدروفیلیک است. ویژگی دوقطبی بودن این ماده آن را به یک کاندید عالی برای تحویل دارو تبدیل کرده است.

نانو سوسپانسیون‌ها نانوذراتی با اندازه کم‌تر از ۱۰۰ نانومتر هستند که توسط پلی‌مرها و یا سورفاکتانت‌های مناسب تثبیت می‌شوند. این NSها می‌توانند زیست دسترسی دارو را به علت نواحی سطحی اختصاصی و بزرگ خود بهبود بخشند که این خود میزان اشباع، حلالیت و انحلال دارو را تقویت می‌کند. آن‌ها قادرند محل‌های مختلفی را از جمله سد خونی-مغزی هدف قرار دهند.

نتایج آزمایش‌های محققان نشان داد، زمانی که از نانو سوسپانسیون‌های با پوشش Tween، در مقایسه با محلول کورکومین و نانو سوسپانسیون‌های با پوشش TPGS استفاده شد، سطوح کورکومین قابل شناسایی بود. جذب آپو E یا B توسط این نانوسوسپانسیون‌ها از جریان خون به علت انتقال آن‌ها به داخل مغز توسط اندوسیتوز با واسطه گیرنده صورت گرفت.

محققان در این مطالعه نشان دادند که نانو سوسپانسیون‌های با پوشش سطحی Tween می‌توانند در جهت بهبود توزیع زیستی کورکومین در مغز مورد استفاده قرار گیرند. آن‌ها گزارش کردند که توزیع NSهای با پوشش TPGS در مغز در مقایسه با محلول کورکومین بالاتر بود. هم‌چنین، سطوح بالایی از کورکومین در کبد، طحال و ریه نیز با آن‌ها مشاهده شد.

نتایج آزمایش‌های محققان ایرانی نشان داد که پوشش سطحی یکی از فاکتورهای مهمی است که به طور جدی روی زیست توزیع نانو سوسپانسیون‌ها به دنبال تزریق وریدی به موش‌ها اثر می‌گذارد. بنابراین به گفته محققان این پژوهش، پوشش سطحی می‌تواند الگوی جذب ذرات را تغییر دهد و نانو سوسپانسیون‎های با پوشش Tween به طور قابل ملاحظه‌ای غلظت کورکومین در مغز را افزایش می‌دهند.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
منبع
International Journal of Nanomedicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن