بیوتکنولوژی داروییچاپ سه بعدینانوبیوتکنولوژی

چاپ سه بعدی اولین نمونه “قلب بر روی چیپ”

محققان دانشگاه هاروارد، اولین “ارگان بر روی چیپ” کامل را به صورت یکپارچه به وسیله پرینتر سه بعدی ساختند.


تولید این ابزار به صورت کاملا اتوماتیک و در یک فرآیند دیجیتال، این امکان را فراهم آورده است که سریعا بتوان با مشخصات مد نظر تغییرات را در فرآیند ساخت اعمال نمود و محققان قادر خواهند بود برای مطالعات کوتاه و بلند مدت، داده های قابل اطمینان جمع آوری کنند.

در آینده این روش شاید این امکان را فراهم آورد تا به سرعت ارگان بر روی چیپ هایی ساخته شوند که به عنوان سیستم های میکروفیزیولوژیک نیز شناخته می شوند. این امر برای شبیه سازی و مشاهده عوارض یک بیماری خاص یا سلول های یک فرد بیمار، بسیار کارآمد خواهد بود.

ارگان بر روی چیپ ساختار و عملکرد یک بافت طبیعی را تقلید می کند و می تواند یک جایگزین مطمئن برای آزمایشات سنتی حیوانی باشد. اما انجام آزمایشات و جمع آوری داده در این روش گران و پرزحمت است. هم اکنون این ابزارها در اتاق های ایزوله و با فرآیندهای پیچیده و چند مرحله ای لیتوگرافی ساخته می شوند و جمع آوری داده نیازمند روش های میکروسکوپی یا دوربین های با سرعت بالا می باشد.

با توسعه جوهرهای چاپ جدید توسط این محققین برای چاپ سه بعدی چند ماده ای، محققین قادر به خودکار ساختن فرآیند تولید و افزایش پیچیدگی ابزارهای تولیدی هستند.

محققان شش نوع جوهر که حسگرهای کششی نرم را با ریزمعماری بافت، یکپارچه می نمایند، توسعه داده اند و در نتیجه در یک فرآیند پیوسته منفرد، توانستند یک ابزار میکروفیزیولوژیک قلبی -قلب بر روی چیپ- با حسگرهای یکپارچه بسازند. ابزار ساخته شده دارای دیواره های چندگانه با بافت های جداگانه و حسگر یکپارچه می باشد، در نتیجه امکان مطالعه بافت های قلبی طبیعی فراهم شده است.

محققین با استفاده از این ابزار مطالعه ای بر روی اثرات دارویی در طولانی مدت بر روی تغییرات تدریجی تنش های انقباضی بافت قلبی انجام داده اند، که در حالات عادی چندان امکان پذیر نمی باشد.

این روش پتانسیل ساخت چیپ هایی جهت غربالگری دارویی و شبیه سازی بیماری ها را دارد. در مطالعات آتی بر روی بهبود روش های جمع آوری داده و نحوه ساخت دستگاه های این چنینی تمرکز بیشتری خواهد شد تا بتوان ابزارهایی ارزشمند جهت مطالعه وضعیت سلامت بیماران در اختیار داشت.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن