بیماری های مزمنعفونت باکتریایی

پوست، مرز جدیدی در پزشکی میکروبی

میکروبیوم روده طی چند سال گذشته به موضوع داغی تبدیل شده است و کاربردهایی مانند پروبیوتیک‌ها توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در حال حاضر محققان در حال مطالعه چگونگی استفاده از میکروب‌های پوست برای بهبود سلامت پوست هستند. بوی زیربغل نمونه‌ای است از اینکه چگونه میکروب‌های پوستی می‌توانند مورد استفاده نادرست قرار گیرند. این مهندسی میکروبی می‌تواند به یکی از شایع‌ترین اختلالات پوستی مانند اگزما کمک کند.


پوست بزرگ‌ترین ارگان بدن است و به عنوان اولین خط دفاعی در برابر بیماری‌ها، خورشید، باد و آب، حیاتی است. عملکرد پوست برای سلامت انسان بسیار مهم است و علائم مهمی را در مورد وضعیت سلامتی دربردارد. شکستگی‌های پوستی می‌تواند نشانه‌ای از رژیم غذایی ضعیف، آلرژی غذایی یا محیطی یا علائم اولیه یک بیماری خودایمنی باشد. لکه‌ها می‌توانند نشانه‌ای از آسیب خورشید یا سرطان باشند.

میکروب‌هایی که در پوست زندگی می‌کنند، عرق بدن را خورده و بوی بدن خود را به ما می‌دهند، که پشه‌ها را جذب یا دفع می‌کند و مهم‌تر از همه، به حفظ سلامت پوست کمک می‌کنند. به‌ عنوان مثال، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس با مهار التهاب، به بهبود زخم کمک کرده و می‌تواند از پاتوژن‌های بالقوه پوست مانند استافیلوکوکوس اورئوس محافظت کند.

جوامع میکروبی متنوع‌تر با پوست سالم‌تر مرتبط هستند. برعکس، جوامع میکروبی نامتعادل، در پوست‌های دارای آکنه و اگزما مشاهده می‌شوند. گروهی از محققان اخیراً موفق به طراحی یک کرم پوستی پروبیوتیک تخصصی شده‌اند تا شایع‌ترین شکل اگزما یعنی درماتیت آتوپیک را از بین ببرند. تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که مبتلا به اگزما هستند میکروبیوم‌های پوستی نامتعادل تمایل به رشد بیش از حد استافیلوکوکوس اورئوس دارند. محققان دریافتند که پوست افراد سالم حاوی مقادیر بالاتری از دو نوع استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس و استافیلوکوکوس هومیونی نسبت به پوست بیماران دچار اگزما است. این دو گونه نه تنها مانع رشد استف اورئوس شدند، بلکه این کار را بدون آسیب رساندن به دیگر اعضای مفید جامعه میکروبی پوست انجام دادند.

باکتری‌های زیست‌ مهندسی شده ممکن است راه دیگری برای مقابله با اگزما و سایر مشکلات پوستی باشد. محققان برای حفظ پوست سالم و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها، یک گونه از استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس را ایجاد کرده‌اند که علاوه بر حفظ اثرات ضد استف اورئوسی طبیعی، فیلاگرین نیز ترشح می‌کند که یک مولکول پوستی ضروری برای حفظ سد پوستی سالم است و مانع از دست دادن رطوبت در پوست می‌شود.

میکروب‌هایی که در پوست ما زندگی می‌کنند در تماس مستقیم با عوامل بی‎شماری از محیط‌ زیست هستند و با مولکول‌های تولیدشده توسط سلول‌های خود ارتباط برقرار می‌کنند تا بتوانند یک خط دفاعی سالم را در برابر دنیای بیرون حفظ کنند.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن