عفونت ویروسی

پتانسیل ویروس زیکا در درمان نوروبلاستوما

تأثیرات شدید ویروس زیکا بر مادران باردار و نوزادان متولد نشده مدت‌های زیادی‌ است که به یک ترس عمومی تبدیل شده‌است. با توجه به یافته‌های اولیه یک مطالعه جدید که در مجله PLOS ONE منتشر شده‌است، این ویروس می‌تواند به‌عنوان یک درمان مؤثر علیه سرطان نوروبلاستوما، یک سرطان نادر و مرگبار در دوران کودکی، مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه این مطالعه، زمینه کاری مناسبی را برای تحقیقات آینده فراهم می‌کند اما به مطالعات بیشتری برای تعیین نقش احتمالی آن‌ در درمان‌های جدید نیاز است.


Kenneth Alexander، رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان کودکان نمورز اورلاندو، گفت: «همان چیزی که ویروس زیکا را به یک عامل خطرناک در سلامت جنین‌های انسانی تبدیل کرده‌است می‌تواند به‌عنوان یک درمان مؤثر علیه سرطان مورد توجه قرار گیرد. حمله ویروس به سلول‌های عصبی توسعه‌یافته، این امکان را برای ویروس فراهم می‌کند تا بتواند سلول‌های سرطانی را هدف قرار داده و سلول‌های طبیعی را رها کند.»

این حوزه مطالعاتی جالب، پتانسیل زیادی در ارائه گزینه‌های جدید درمانی مناسب برای وضعیتی که در حال حاضر درمان‌های مؤثر کمی برای آن وجود دارد، فراهم کرده‌است. تومورهای نوروبلاستوما تنها 6 درصد از سرطان‌های دوران کودکی را شامل می‌شوند، اما علت نرخ بالایی از مرگ و میر‌های ناگهانی (15 درصد) ناشی از سرطان در دوران کودکی به‌شمار می‌روند. اکثر بیماران به درمان‌های استاندارد فعلی مانند شیمی‌درمانی‌ها و پرتودرمانی‌های تهاجمی پاسخ مناسب نمی‌دهند که در نتیجه مرگ و میر بالا و یک نیاز مأیوس‌کننده برای شناسایی درمان‌های جدید نوروبلاستوماهای بسیار خطرناک را به‌دنبال خواهد داشت.

 

Tamarah Westmoreland، محقق کلینیک اطفال و جراحی سینه بیمارستان کودکان نمورز اورلاندو، افزود: «نوروبلاستوما یکی از سرطان‌های چالش‌برانگیز در دوران کودکی است که به درمان‌های ابتکاری نیازمند است. ویروس زیکا با هدف قرار دادن سلول عصبی در حال توسعه‌ای که نوروبلاستوما از آن منشأ می‌گیرد، می‌تواند به‌عنوان یک درمان کمکی مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. سلول‌های عصبی بالغ در کشت سلولی، تحت تأثیر عفونت ناشی از ویروس زیکا قرار نمی‌گیرند.»

محققان بیمارستان کودکان نمورز اثر ویروس زیکا را بر روی لاین‌های سلولی نوروبلاستوما مورد بررسی قرار دادند. در حال حاضر اعتبار نتایج این مطالعه، در مدل‌های حیوانی به‌خوبی تأیید شده‌است. این پتانسیل ویروس زیکا مطالعات آینده را به‌سمت بررسی امکان درمان نوروبلاستوما و سرطان‌های مشابه دیگر با استفاده از آن هدایت خواهد کرد.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن