سوخت زیستی

تولید سوخت زیستی با استفاده از پسماند و زباله‌ها

دانشمندان در یک شرکت تولید سوخت‌ در استرالیا، سوخت تجدیدپذیر تولیدی را برای استفاده در ماشین آلات سنگین، کامیون‌ها و موتورهای دریایی مورد آزمایش قرار داده‌اند. هدف از انجام این آزمایش‌ها تولید سوخت از زباله و آزمایش آن در موتور به منظور ارزیابی گازهای خروجی، بهره‌وری سوخت و طول عمر موتور است. دانشمندان امیدوارند که این آزمایشات منجر به ساخت یک پالایشگاه تولید سوخت زیستی در مدت پنج سال گردد.


انتظار می‌رود که در سه سال آینده یک میلیون لیتر دیزل تجدیدپذیر تولید شود که منبعی مهم برای تأمین سوخت ناوگان دریایی استرالیا به حساب می‌آید، همچنین بخشی از سوخت هوایی نیوزیلند و استرالیا را تأمین خواهد کرد. برخلاف بزرگترین شرکت تولیدکننده سوخت زیستی در فنلاند که از چربی‌های زیستی و روغن‌های گیاهی سوخت دیزل خود را تولید می‌کند، این شرکت از پلاستیک‌های دور ریز و پسماندهای زراعی برای تولید دیزل استفاده می‌کند.

تولیدکنندگان سوخت تجدیدپذیر اعلام کرده‌اند که انتشار کربن دی‌اکسید در استفاده از دیزل تجدیدپذیر برابر صفر است زیرا میزان دی‌اکسیدکربن آزاد شده در اثر سوختن دیزل برابر است با میزان دی‌اکسیدکربنی که در ابتدا توسط مواد خام اولیه جذب شده است.

مدیر عامل شرکت گفت: “دیزل تجدیدپذیر در نهایت به عنوان سوخت در وسایل حمل و نقل سنگین، موتورهای دریایی و کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.” همچنین موتور کامیون مورد استفاده در آزمایش سوخت تولیدشده، شبیه موتورهای دیزلی است که در حال حاضر در انواع وسایل نقلیه استفاده می‌شود. بنابراین حدود یک میلیون لیتر دیزل تجدیدپذیر مورد آزمایش قرار گرفت و ادعا می‌شود که این مرکز پیشرو در نوع خود در نیمکره جنوبی است.

تنوع در استفاده از مواد خام اولیه برای تولید سوخت زیستی منجر به احداث پالایشگاه‌های زیستی جدید برای تولید دیزل تجدیدپذیر خواهد شد که موجب اشتغال‌زایی می‌شود و بازارهای جدید برای بخش کشاورزی ایجاد می‌کند. بر اساس آزمایشات انجام شده، دیزل تجدیدپذیر تولید شده از نظر شیمیایی با دیزل بنزینی یکسان است و قابل‌تشخیص از هم نیستند.

استفاده از مواد اولیه ۱۰۰ درصد طبیعی برای تولید سوخت زیستی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا ۹۰ درصد می‌شود، همچنین به‌دنبال آن باعث کاهش تغییرات آب و هوایی جهان می‌شود. این مزایا باعث می‌شود که سوخت‌های زیستی به‌عنوان جایگزینی مناسب برای سوخت‌های فسیلی به حساب آیند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Go auto premium
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن