آینده نگریزیست پالاییزیست تودهمدیریت پسماند

تولید محصولات زیستی مختلف توسط قارچ ها

اخیراً در کشور بلژیک نمایشگاهی تحت عنوان آینده قارچی (Fungal Futures) برای نمایش وسایل ساخته شده از قارچ‌ها برگزار گردیده است. در واقع در این نمایشگاه، با ارائه وسایلی که از قارچ‌ها ساخته شده بود، نیم‌نگاهی به آینده مواد پایدار و کاربرد آن‌ها انداخته شد.


امروزه بشر به شدت نیازمند مواد پایدار و یک جایگزین زیست‌محیطی مناسب برای مواد پلاستیکی و سایر موادی است که موجب آلودگی می‌شوند. قارچ‌ها می‌توانند راه‌حل این مشکل باشند. این میکروارگانیسم‌ها یک شبکه ریشه‌ای به نام میسلیوم می‌سازند که می‌تواند برای تولید مواد با خواص مختلف طراحی و با سایر مواد طبیعی ترکیب شوند.

در این نمایشگاه، طراحان سراسر اروپا که با قارچ‌ها کار می‌کنند گرد هم جمع شدند تا موادی را که در زندگی روزمره کاربرد دارند به صورت پایدار و دوست‌دار محیط زیست طراحی کنند. در ادامه به برخی از محصولات این نمایشگاه می‌پردازیم.

مصرف لباس در زندگی شخصی روز به روز در حال افزایش است که این اتفاق موجب تولید زباله‌های بسیار زیادی از لباس‌های قدیمی می‌شود. با توجه به این مسائل، یک طراح هلندی به نام Aniela Hoitink یک ماده ساخته شده از میسلیوم قارچی ایجاد کرده است که می‌تواند برای ساخت لباس‌ استفاده شود. او قارچ‌ها را به صورت دیسک‌های دایره‌ای تبدیل نموده که تنها با قرار دادن آن‌ها در بالای یکدیگر لباس مورد نظر ایجاد می‌شود.

مبلمان و لوازم خانگی نیز یکی دیگر از موارد ارائه شده است. از آنجایی‌که اکثر مردم خانه‌هایشان را با اشیاء مختلف تزئین می‌کنند، ایجاد آلودگی در محیط و ماندگاری مواد پلاستیکی در طبیعت بسیار افزایش میابد. به همین دلیل این مواد می‌توانند با مواد طبیعی جایگزین شوند که به محیطزیست نیز آسیبی نرسد. هم‌چنین با ترکیب میسلیوم قارچی و فیبر به دست آمده از ضایعات گیاهان، باعث تولید ظروف قوی، انعطاف‌پذیر و سبک وزن می‌شود.

یکی دیگر از پروژه‌های حاضر در این نمایشگاه، چاپ سه‌بعدی میسلیوم زنده همراه با مواد زائد است که می‌تواند کربن‌دی‌اکسید را جذب کند و تقریباً برای ساخت هر چیزی قابل استفاده است. قارچ‌های خوراکی پرورش داده شده بر روی ضایعات پلاستیکی جهت تجزیه آن‌ها و سایر لوازم مانند کفش‌های قارچی از دیگر موارد ارائه شده در این نمایشگاه می‌باشند.

نمایشگاه Fungal Futures ثابت کرد که با استفاده از مواد پایدار برای ساخت وسایل مورد نیاز بشر، تقریباً هیچ محدودیتی وجود ندارد. استفاده از این نوآوری‌ها در زمان حال، ممکن است تا حدودی غیرقابل انتظار باشد اما باید زودتر از اینکه زمان از دست برود به سراغ استفاده از مواد پایدار برویم. هم‌چنین شرکت‌های فنی و مهندسی می‌بایست بر روی گسترش دانش‌ فنی تولید محصولات به روش‌های زیستی پایدار تمرکز کنند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن