بیوتکنولوژی داروییسرطاننانوبیوتکنولوژی

ذرات ریز طلا می توانند راه حلی جهت درمان سرطان لوزالمعده باشند

تشخیص سرطان لوزالمعده، عموما به مانند اعلام حکم مرگ برای بیماران است. زیرا شیمی درمانی و اشعه درمانی تأثیری ناچیز در درمان بیماری دارند.


بر اساس اطلاعات بنیاد ملی سلامت آمریکا، تنها امسال حدود 53000 مورد جدید این سرطان تشخیص داده خواهند شد که از این میان 4200 بیمار به واسطه ی این بیماری فوت خواهند کرد. تحقیقات جدیدی که در مجله ACS Nano به چاپ رسیده است، مدعی توسعه نوعی جدید از درمان بر پایه ی نانوذرات طلا می باشد.

محققان سابقا در بررسی های خود از نانو ذرات طلا به عنوان حامل دارو های شیمی درمانی به سلول ها یا به عنوان هدف، جهت بالا بردن اثر اشعه درمانی بر تومورها استفاده می کردند. با این وجود، پریابراتا موکرجیو همکارانش دریافته اند که نانو ذرات طلا به خودی خود، رشد و گسترش تومور را در مورد  سرطان تخمدان موش ها محدود می کنند.

این گروه تصمیم به بررسی اثر نانوذرات طلا بر روی چگونگی رشد تومور سرطان لوزالمعده در موش ها گرفتند. تحقیقات جدید جزئیاتی راجع به سرطان لوزالمعده را مشخص نموده است که مؤید طبیعت مهلک این بیماری است و عبارت است از ارتباطات سلولی در منطقه ای که تومور لوزالمعده را احاطه کرده است.

نانو ذرات طلا این ارتباطات سلولی را مختل و در نتیجه از تکثیر و مهاجرت سلول ها که در محدوده ی تومور رخ می دهد، جلوگیری می نماید. محققان تاکید دارند که نانو ذرات طلا (با ابعاد استفاده شده) غیر سمی بوده و سلول های در معرض نانوذرات، دارای شرایط عادی بوده اند.

ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن