بیوتکنولوژی داروییزیحسگرهازیست شناسی مصنوعی

برای تولید زیست داروهای با تهیه سریع، تنها آب را اضافه کنید!

اجزاء سلولی تهیه شده به شیوه خشک کردن انجمادی (Freeze-dried) می توانند دوباره آب جذب کنند تا پروتئین های قابل استفاده را تولید کنند.


محققین قرص های خشک شده انجمادی با قطری در حدود چند میلیمتر تولید نموده اند که دارای همه اجزای ماشین مولکولی مورد نیاز جهت ترجمه DNA به پروتئین ها هستند. این قرص ها می توانند پایه ای جهت تولید سریع داروها و واکسن ها به صورت تولید در هنگام نیاز (on-demand production) باشند.

این قرص ها را می توان برای مدت طولانی در دمای اتاق نگهداری نمود. به محض اضافه نمودن آب و DNA خشک شده انجمادی، قرص ها شروع به تولید پروتئین های رمزگذاری شده با DNA مذکور می کنند.

با استفاده از این سیستم می توان ماده مورد نیاز را با مقداری دقیق در موقع نیاز، تولید نمود. می توان صدها قرص DNA متفاوت داشت که در مکان مورد نیاز آن ها را ترکیب و مورد استفاده قرار داد.

مورد مصرف این قرص ها برای سربازان، فضانوردان و کارمندان سیستم سلامت است که به مکان های دور دست اعزام می شوند.

آن چه تا کنون در محدوده تجربیات زیست شناسی مصنوعی صورت گرفته بود، بدین منوال بوده است که دانشمندان سلول را مهندسی می نمودند تا محصولی غیر از آن چه در فرآیند متابولیسم طبیعی آن تولید می شود، مانند داروها و سوخت زیستی را سلول تولید کند. اما محققین متوجه گردیدند چنین طراحی را خارج از سلول نیز می توان به کار برد. با استخراج اجزای سلولی ضروری و خشک کردن انجمادی آن ها، این فرآیند صورت می پذیرد.

این عصاره ی بدون سلول، شامل چند ده آنزیم، DNA و RNA به همراه ریبوزوم و دیگر ماشین های مولکولی رونویسی و ترجمه می باشد.

محققین در این مطالعه توانسته اند قرص هایی مهندسی کنند که پس از افزودن آب، واکسن دیفتری یا پپتیدهای با خاصیت ضد میکروبی تولید نمایند.

آن ها همچنین قرص ها را به گونه ای برنامه ریزی نمودند تا آنزیم هایی تولید شوند که مسیر متابولیکی چند مرحله ای را شکل می دهند و داروی پیچیده ای به نام ویولاسئین را تولید می کنند. این دارو خاصیت ضد سرطانی و ضدمیکروبی دارد.

این قرص ها پتانسیل کاربردهای تشخیصی و حتی آموزشی نیز دارند.

نتایج این تحقیق در مجله بسیار معتبر Cell چاپ شده است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن