ایمنی درمانیسرطان خونواکسن ها

استفاده از تومور برای توسعه واکسن سرطان

اخیراً محققان مونت‌ سینا رویکرد ایمنی‌درمانی جدیدی را برای مقابله با سرطان ارائه داده‌اند. بدین منظور، محرک‌های ایمنی به‌طور مستقیم به سلول‌های تومور تزریق می‌شوند و سیستم ایمنی برای تخریب و حذف تومور مذکور و سایر سلول‌های سرطانی در سراسر بدن آموزش می‌بیند. یافته‌های این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده است.


بر طبق یافته‌های حاصل از این مطالعه، “واکسیناسیون در محل” در درمان بیماران مبتلا به لنفوم پیشرفته بسیار موفق عمل کرده است. این درمان شامل تزریق مستقیم یکسری محرک‌های ایمنی به تومور است. اولین محرک، در فراخوانی سلول‌های ایمنی ویژه‌ای به‌نام دندرتیک‌سل‌ها به‌ محل تومور نقش دارد. دندرتیک‌سل‌ها (DCها) همانند ژنرال‌های ارتش ایمنی بدن عمل می‌کنند. محرک دوم DCها را فعال می‌کند که به‌نوبه خود باعث آموزش سلول‌های T برای کشتن سلول‌های سرطانی و سلول‌های غیر سرطانی مازاد می‌شوند. بنابراین، این ارتش یاد می‌گیرد که ویژگی‌های سلول‌های توموری را تشخیص دهد و آن‌ها را در سراسر بدن شناسایی و نابود کند. در واقع، این امر تومور را به یک کارخانه واکسن سرطان تبدیل می‌کند.

دکتر Joshua Brody –نویسنده ارشد این مقاله- گفت: “روش واکسیناسیون در محل برای مقابله و درمان بسیاری از سرطان‌ها مفید خواهد بود. این روش می‌تواند موفقیت سایر روش‌های ایمنی‌درمانی نظیر مهار چک‌پوینت‌ ایمنی را افزایش دهد.”

واکسن لنفوم ابتدا در آزمایشگاه و سپس در ۱۱ نفر از افراد مبتلا به سرطان لنفوم مورد بررسی قرار گرفت. نتایج درمان نشان می‌دهند که مدت زمان بهبود برخی از بیماران ماه‌ها و سال‌ها به طول می‌انجامد. این واکسن موفقیت روش درمانی مهار چک‌پوینت‌ را در موش‌های بیمار به‌شدت افزایش داده است.

امروزه، این رویکرد درمانی جدید در درمان سایر انواع سرطان‌ها نظیر سرطان کبد و تخمدان نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌ است.

از آنجا که استفاده از ایمنی‌درمانی‌های ترکیبی، حداقل سه برابر موفق‌تر از هر کدام از روش‌های درمانی مجزا نظیر مهار چک‌پوینت و واکسن عمل می‌کنند، محققان به اثربخشی این رویکردهای ترکیبی در درمان‌های آینده بسیار خوشبین هستند.

Rate this post
توسط
Science Daily
منبع
Nature Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن