بیوتکنولوژی کشاورزی

تریپلوییدی در گلابی

شکوفه‌های درخت گلابی یکی از زیبایی های مناظر طبیعی آمریکا می باشند. گل‌های سفید جذاب، ایجاد پاییزهای زیبا، مقاومت به ویروس‌ها و همچنین توانایی رشد در شرایط سخت را دارا هستند.


با این حال در برخی مناطق با تولید دوباره گل باعث ایجاد مشکلات برای ماهی‌ها و حیات‌وحش در ایالت متحده آمریکا شده اند. همچنین زایایی این درختان باعث از بین رفتن ویژگی های ارزشمند اصلاح شده یا گزینش شده آن ها طی چند نسل می شود.

توماس رانی و همکارانش در آگوست ۲۰۱۶ برای حل این مسله به بررسی گلدهی درخت گلابی و توسعه ارقام عقیم روی آوردند. یکی از روش‌های ایجاد ارقام نابارور ایجاد گیاهان تریپلویید (triploid) است. علت ایجاد ناباروری در گیاهان تریپلویید به خاطر وجود ۳ مجموعه کروموزومی است که به طور نامساوی در مرحله میوز تقسیم می‌شوند.

روش تریپلویید در اصلاح نژاد گیاهان با موفقیت انجام شده است. از مهم‌ترین مثال‌ها می‌توان به محصولات بی‌دانه مثل موز، هندوانه و برخی مرکبات نام برد.

این مطالعه نشان داد که در ترپلویید ها کاهش قابل توجه در باروری دیده می شود. میزان باروری بین صفر تا ۳۳ درصد متفاوت بود. از بین ۱۳ تریپلویید ۵ مورد دارای باروری کمتر از ۲ درصد بود.

به منظور تعیین اندازه‌های نسبی ژنوم و سطوح پلوئیدی از والدین، جوانه‌ها و دانه‌ها (هر دو جنین و اندوسپرم) از روش فلوسایتومتری استفاده شد و نتایج نشان داد که غالبا بیشتر آنها آنیوپلوییدی غیر طبیعی هستند که باعث کاهش اندام و باروری می‌گردند.

تولید ارقام تریپلویید به جهت حفظ ویژگی های مفید گیاهان اصلاح شده، اهمیت بسزایی در اصلاح نباتات دارد و در هر گونه به صورت تجربی انجام می گرفته است. درک مکانیسم های دقیق مولکولی دخیل در این فرایندها، برای هدفمندی بیشتر و عمومی سازی این روش ها بسیار راهگشا خواهد بود و از زمینه های مورد توجه پژوهش های پایه است.

ترجمه و آماده سازی: حمید بیات

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن