سوخت زیستیمدیریت پسماند

تبدیل پسماند سوخت زیستی به ثروت در یک گام

لیگنین (lignin) زنجیره ای بزرگ از مولکول ها است که در چوب یافت می شود و معمولا در طی فرآیند تولید سوخت زیستی حذف می شود.اما در روشی جدید که توسط شیمی دانان دانشگاه EPFL سوییس مطرح شد، با افزودن فرمالدهید می توان این ماده را منجر به تولید ماده ای نمود که در کانون توجهات قرار گیرد.


کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی با روی آوردن به مواد شیمیایی و سوخت های زیستی با منشأ گیاهی حاصل می آید. اما تولید مقرون به صرفه ی آن ها از گیاهان و دیگر مواد آلی، که به طور کل زیست توده نام می گیرند، چالشی بزرگ از لحاظ مهندسی است.

بیشتر زیست توده ها از گیاهان غیر خوراکی مانند درختان، علف ها و جلبک ها حاصل می شوند که محتوی قندهایی هستند که می توانند پس از فرآیند تخمیر به سوخت زیستی تبدیل شوند. اما زیست توده همچنین دارای لیگنین می باشد که در ساختار چوب و پوست درختان است و به طور کلی به گیاهان استحکام می بخشد، این ماده عموما در طی فرآیند تولید سوخت زیستی از محیط فرآیند حذف می شود.

محققان EPFLبا افزودن یک ماده ی شیمیایی معمول، حدود ۸۰% از لیگنین را به یک محصول ارزشمند برای تولید سوخت زیستی و پلاستیک تبدیل کردند.

پیچیده اما سرشار از انرژی

لیگنین یک زیست پلیمر پیچیده ی بسیار بزرگ است که در دیواره ی محکم سلول گیاهی موجود است. در حقیقت لیگنین یک سوم زیست توده گیاهی را تشکیل می دهد و ساختار مولکولی آن در مقایسه با قندهایی که در فرآیند تولید سوخت زیستی نقش دارند، محتوی ۳۰% انرژی بیشتر است.

مشکل اصلی اینجاست که جداسازی و تبدیل لیگنین امری دشوار است. لیگنین به واسطه ی ناپایداری، در فرآیند استخراج به سرعت تخریب شده و بیشتر محققان نتوانسته اند به طور مطلوب آن را برای مقاصد سوختی و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار دهند.

حال گروهی از محققین EPFL، نشان دادند با افزودن فورمالدهید به فرآیند می توان لیگنین را تجزیه کرد. فورمالدهید یکی از مواد شیمیایی پر مصرف و در عین حال ساده با هزینه تولید پایین است. محققان دریافته اند که فورمالدهید، لیگنین را پایدار ساخته و از تخریب آن جلوگیری می کند. راندمان تولید لیگنین برای موارد هدف با استفاده از فورمالدهید نسبت به حالت عدم استفاده از آن ۳ تا ۷ برابر است.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن