بیوپلاستیکبیوتکنولوژی محیط زیست

تبدیل پسماند قهوه به پلاستیک‌ های زیست‌ تجزیه‌ پذیر

سالانه 6 میلیارد فنجان قهوه فقط در استرالیا تولید و مصرف می‌شود. دانه‌های قهوه نیز که مورد استفاده قرار می‌گیرند بعد از یک‌بار استفاده دور ریخته می‌شوند. 93 درصد از این پسماندها به محل‌های دفع زباله منتقل می‌شوند که موجب ایجاد گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین می‌شوند. طرحی مطرح‌ شده است که توسط آن می‌توان از این پسماندها برای تولید پلاستیک‌های زیست‌تجزیه‌پذیر استفاده کرد.


دانه‌های قهوه از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده‌اند که نیمی از آن‌ها را قندها شامل می‌شوند. این ترکیبات کربوهیدراتی را می‌توان برای تولید مواد شیمیایی که اساس زیستی دارند استخراج و استفاده کرد.

آزمایشگاه Sunna در حوزه‌ فناوری و پزشکی زیستی فعالیت دارد. این گروه در تلاش است تا بتواند راه‌حل جدیدی را برای تبدیل زباله‌های زیستی به موادی که کم‌ترین اثر نامطلوب را برای محیط‌زیست داشته باشند، پیدا کند. زباله‌های زیستی شامل بازمانده‌های حاصل از فعالیت‌های کشاورزی و باغبانی و پسماندهای غذایی است.

دانه‌های قهوه مقادیر بالایی از قند مانوز را دارند که امکان تبدیل آن به لاکتیک اسید وجود دارد. لاکتیک اسید ترکیبی است که می‌توان از آن برای تولید پلاستیک‌های زیست‌تجزیه‌پذیر استفاده کرد. این پلاستیک‌ها نسبت به پلاستیک‌های نفتی وارد چرخه‌ طبیعت می‌شوند.

از پلاستیک‌های که بدین طریق تولید شده است، می‌توان برای تولید لیوان‌های قهوه، ظروف ماست، کیسه‌های کمپوست و بخیه‌های جراحی بهره برد.

در تبدیل مانوز به لاکتیک اسید، مسر متابولیکی دخیل است که اصل این مسیر به تکامل موجودات ساکن محیط‌های سختی هم‌چون چشمه‌های آب گرم و اسیدی می‌کنند مربوط می‌شود.

طرح تبدیل پسماندهای قهوه به موادی که برای تهیه پلاستیک و لیوان‌های قهوه می‌توانند استفاده شوند؛ جایزه بهترین کار اول INOFEA را در هجدهمین دوره‌ی بیوتکنولوژی اروپا به دست آورده است.

ایده‌ ساده‌ تبدیل پسماندها مثل زائدات حاصل از تهیه قهوه به محصولاتی ارزشمند و پایدار؛ ایده‌ای جذاب است که در موارد بسیار زیادی هنوز به‌صورت بالفعل است. این‌گونه مطالعات در شاخه‌ زیست‌شناسی سنتزی بررسی می‌شوند. زیست‌شناسی سنتزی می‌تواند به ایجاد صنایع سبز و پایداری که کم‌ترین وابستگی را به نفت خام و مشتقات آن دارند کمک کند.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن