اخباردارو رسانیسرطاننانوبیوتکنولوژی دارویی

استفاده از نانوذرات دارویی در بهبود سرطان پانکراس

محققان با استفاده از نانوذرات دارویی موفق به کاهش سلول‌های سرطانی پانکراس شدند. یک چالش مهم و اصلی در درمان سرطان پانکراس زمان تشخیص آن است که احتمال دارد بیش از حد گسترش یافته باشد. در حال حاضر دو تیم تحقیقاتی روش‌های جدیدی را برای جلوگیری از سرطان پانکراس با ترکیب داروهای مختلف ارائه می‌دهند.


محققان مؤسسه پزشکی سانفورد پروتئینی به‌نام “Slug” را شناسایی کرده‌اند که به کنترل حرکت سلول کمک می‌کند. پروتئین Slug به‌خودی خود با دارو قابل هدف‌گیری نیست، اما محققان دو پروتئین دیگر به نام‌های ERK و eIF2 آلفا را کشف کرده‌اند که با پروتئین Slug برهمکنش دارند. شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی و دارویی مرک در حال آزمایش پروتئین مهارکننده ERK در افراد مبتلا به تومورهای سخت پیشرفته است. مهارکننده‌های آلفا eIF2 نیز در مراحل آزمایش‌های پیش بالینی هستند.

محققان به دنبال یافتن پاسخی برای نحوه واکنش سلول‌های سرطانی در هنگام کاهش مواد مغذی مورد نیاز برای رشد آن‌ها بودند که پروتئین Slug را گزینه مناسبی برای این منظور یافتند. آن‌ها با استفاده از یک مدل موش دچار سرطان پانکراس مشاهده کردند که با خروج تومورهای پانکراس از گلوتامین مغذی، Slug به سلول‌های سرطانی برای آزادسازی و گسترش کمک می‌کند. مهار Slug در موش‌ها باعث کند شدن شیوع سرطان و کاهش انتقال سلول‌های سرطانی به ریه شد.

محققان در ادامه با بررسی نمونه‌های سرطان پانکراس در افراد مختلف دریافتند که مقادیر بالاتر Slug با تشخیص ضعیف سرطان مطابقت دارد. پروفسور کمیسو، محقق مؤسسه سانفورد، اظهار داشت: “علاوه بر کشف راه‌های درمانی جدید که ممکن است شیوع و انتقال سلول‌های سرطانی پانکراس را متوقف کند، ممکن است استفاده از این روش‌ها برای سایر تومورها از جمله سرطان‌های ریه و روده بزرگ که به سرعت گلوتامین مصرف می‌کنند، نیز کارآمد باشد”.

دانشمندان دانشگاه Cincinnati رویکردی متفاوت برای کنترل شیوع سرطان پانکراس به کار گرفته‌اند، روشی که فناوری جدید تحویل دارو با شیمی درمانی را برای بهبود هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی ترکیب می‌کند. محققان برای هدف قرار دادن فسفاتیدیل سرین، نشانگر زیستی موجود بر سطح سلول‌های پانکراسی، از نانوذرات استفاده کردند. آن‌ها دریافتند ترکیبی از نانوداروها به همراه شیمی درمانی استاندارد به عنوان اولین قدم، برای کنترل سلول‌های سرطان پانکراس از درمان با هرکدام از این روش‌ها به تنهایی مؤثرتر است.

در ادامه محققان با استفاده از این آزمایشات، ترکیبات موجود در مدل‌های حیوانی و سلول‌های سرطان پانکراس انسان را آزمایش کردند و دریافتند که هدف قرار دادن فسفاتیدیل سرین بر سطح سلول‌های سرطانی پانکراس در نقاط مختلف چرخه زندگی آن‌ها، در نهایت رشد تومور را مهار می‌کند. این نانوذرات در حال حاضر در مبتلایان به سرطان مغز مورد بررسی قرار می‌گیرند. محققان به انجام یک آزمایش بالینی با استفاده از رویکرد ترکیبی برای درمان سرطان پانکراس امیدوار هستند.

تیم دانشگاه استنفورد هم‌چنین قصد دارد تحقیقات بیش‌تری برای بررسی احتمال مهار Slug در سرطان پانکراس انجام دهد. آن‌ها اکنون در حال طراحی مطالعاتی با هدف تعیین چگونگی تأثیر پروتئین بر شدت بیماری و بقای بیمار هستند.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
FierceBiotech
منبع
Experimental Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن