تشخیص پزشکیسرطان

تشخیص سرطان مغز با استفاده از مواد رادیواکتیو

گلیوما شایع‌ترین شکل سرطان مغز است و زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های حمایت کننده مغز به نام گلیا به طور کنترل نشده‌ای رشد می‌کنند. شرکت pro-Actina در پروژه‌ای به نام flagship به دنبال طراحی یک تکنیک غیرتهاجمی است که بتواند سرطان مغز را تشخیص دهد و بتواند احتمال دوباره بروز کردن بیماری را پس از درمان اولیه پیش‌بینی کند.


در حال حاضر یک بیوپسی تهاجمی تنها روش قابل اعتمادی است که برای تشخیص گلیوما انجام می‌شود زیرا روش‌های غیرتهاجمی از جمله MRI و CT scans نمی‌توانند به خوبی تومور را مشخص کنند. تکنیک‌های غیرتهاجمی دیگر مثل PET و functional MRI هم بسیار پرهزینه هستند و هم برای این منظور استاندارد نشده‌اند.

در این مطالعه ابتدا به بیماران داروهای ردیاب رادیواکتیو به نام tetrofosmin تزریق کردند که امروزه برای تصویربرداری قلب به کار می‌رود. آن‌ها سپس به کمک یک روش CT scansبه نام SPECT حرکت دارو را دنبال کردند که می‌تواند سیگنال‌های رادیواکتیو را برداشت کند.

در فرد سالم tetrofosmin نمی‌تواند از سد خونی مغزی عبور کند. در بیماران گلیوما پروتئین‌های لازم برای حفظ ساختار منسجم سد خونی مغزی دیگر فعالیت طبیعی خود را ندارند و در نتیجه شکاف‌هایی در سد خونی مغزی به‌وجود می‌آید. به همین دلیل Tetrofosmin در این بیماران می‌تواند وارد مغز و سپس نواحی تومور فعال شود.

استفاده از این تکنیک بیشترین مزایا را برای بیمارانی دارد که مبتلا به شکل پیشرفته گلیوما هستند و احتمال بروز مجدد بیماری در آن‌ها بالاست. مطالعات کلینیکی فاز دو نتایج مثبتی را نشان می‌دهد و Pro-Actina امیدوار است مطالعه کلینیکی فاز سوم را هم تا پایان سال ۲۰۲۰ تمام کند. پروژه های دیگر Pro-Actina شامل درمان سرطان، التهاب مفصلی و بیماری‌های التهابی مغز است.

در حال حاضر بهترین روشی که نشان می‌دهد آیا بیماری گلیوما دوباره عود خواهد کرد یا نه بیوپسی‌های تهاجمی است. اما در سیستم‌ درمانی بهتر است بتوانند گلیوما را با روشی غیرتهاجمی که اطلاعات دقیق‌تری به ما بدهد تحت نظر داشته باشند. چنانچه تکنیک معرفی شده توسط Pro-Actina بتواند وارد سیستم درمانی شود هم از جنبه کاهش هزینه‌های درمانی مفید خواهد بود و هم بیماران در روند تشخیص، آسیب کمتری خواهند دید.

به طور مشخص درمان گلیوما در مقایسه با دیگر سرطان‌ها دشوارتر است. در اروپا به تنهایی ده هزار فرد مبتلا به بیماری گلیوما تشخیص داده شده‌اند. به همین دلیل Pro-Actina هر ساله بودجه‌ای را برای مطالعات خود از کمیته اروپا دریافت می‌کند. آن‌ها امیدوارند طی ده سال آینده در زمینه تصویربراری غیرتهاجمی مغز، پزشکی هسته‌ای، تشخیص و درمان شاهد پیشرفت‌های بسیاری باشیم. این مطالعه نیز برای تشخیص دقیق و سریع سرطان ابزار مناسبی را در اختیار پزشکان قرار خواهد داد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن