عفونت ویروسی

تغییر محیط پیرامون تومور به کمک ویروس

ویروس بیماری Kaposi sarcoma مرتبط با تومورهای سرطانی، می‌تواند پیغام سلول‌های میزبان را دریافت کند و آن را برای تغییر محیط پیرامون تومورهای سرطانی به کار گیرد.


این تحقیق که در PLOS به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، اجتماع ویروس‌های هرپس در Kaposi sarcoma که به اختصار KSHV نامیده می‌شوند، می‌تواند سیستم پیام‌رسانی سلول‌های میزبان را در اختیار بگیرد. این عمل باعث می‌شود تا سلول‌های سرطانی بسته‌هایی را به محیط پیرامون خود ارسال کنند. این بسته‌ها که تحت عنوان وزیکول‌های خارج سلولی یا همان اگزوزوم‌ها شناخته می‌شوند، می‌توانند حاوی موادی برای تغییر عملکرد سلول‌های همسایه باشند.

این ویروس‌ها باعث ایجاد سرطان در بافت آستر رگ‌های خونی یا لنفاوی می‌گردند. آن‌ها از وزیکول‌های خارج سلولی جهت تغییر شکل محیط پیرامون تومور، استفاده می‌کنند. آن‌ها عمل خود را بدون ایجاد هرگونه آلودگی در سلول‌های جدید، انجام می‌دهند. در عوض سلول‌هایی که در همسایگی تومور حضور دارند، وزیکول‌های تغییر یافته توسط ویروس را به طور پی‌درپی به خارج ترشح می‌کنند.

نوع رایج این ویروس در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف بویژه افراد آلوده به ویروس HIV باعث ایجاد سرطان می‌شود. همچنین آلوده‌شدن به این ویروس می‌تواند سرطان‌های دیگری مانند: ریزش اولیه‌ی غدد لنفاوی و تومور تشکیل شده از آنتی بادی‌های تولیدی توسط سلول‌های B را به دنبال داشته باشد.

محققان طی این مطالعه، وزیکول‌های خارج سلولی را از ریزش اولیه‌ی غدد لنفاوی جمع‌آوری و به مطالعه‌ی تأثیرات آن بر روی سلول‌های پوششی رگ‌های خونی در مدل‌های پیش بالینی پرداختند.

محققان اگزوزوم‌ها را از سلول‌های لنفاوی آلوده به ویروس جداسازی کردند و آن‌ها را به مدل‌های آزمایشگاهی خود افزودند. آن‌ها مشاهده نمودند که این اگزوزوم‌ها مسیر بیان برخی از ژن‌‌ها را در سلول‌های پوششی تغییر دادند و سبب افزایش فعالیت آن‌ها شدند.

به گفته‌ی یکی از محققان، سلول‌های واقع در پیرامون تومور سرطانی در معرض این اگزوزوم‌ها قرار می‌گیرند. این اگزوزوم‌ها از تومور ترشح شده و بر روی عملکرد سلول‌های غیرسرطانی و غیرعفونی اطراف تأثیر می‌گذارند.

این مطالعه می‌تواند در آینده راهگشای درمان بسیاری از بیماری‌های غیرقابل پیش‌بینی باشد و همچنین برنامه‌ریزی‌های درمانی را در کاهش ابتلا و درمان، تسریع ببخشد.

Rate this post
توسط
medicalxpress
منبع
PLOS Pathogens
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن