بیوتکنولوژی داروییبیوتکنولوژی میکروبیتکامل جهت دارمقاومت آنتی بیوتیکی

تماشا کنید: باکتری هایی که به آنتی بیوتیک ها حمله می کنند و از لحاظ ژنتیکی مقاومت به آنتی بیوتیک ها پیدا می کنند.

اگر تمایل دارید تا فرآیند تبدیل باکتری ها به انواع مقاوم به آنتی بیوتیک ها را در مقابل چشمان خود ببینید، شانس با شما همراه بوده است. محققین توانسته اند از آزمایشی فیلمبرداری کنند که باکتری هایی تولید می کند که 1000 برابر نسبت به اجداد خود در مقابل دارو ها مقاوم تر اند.


در این ویدیو با فناوری زمان گریز (Time-lapse) یک کلنی سفید رنگ باکتریایی از عرض یک پتری دیش بسیار بزرگ سیاه رنگ عبور می کند که دارای لایه های پی در پی دوز های افزایش یابنده آنتی بیوتیک است.

کلنی هنگامی که به اولین لایه آنتی بیوتیک می رسد، متوقف می شود و یک مرز کامل بین کلنی سفید رنگ و پتری دیش سیاه رنگ تشکیل می شود. سپس باکتری ها شروع به بازیابی راهشان از بین مواد سمی می کنند. نقاط بیشتری ظاهر می شوند و شروع به رشد می کنند تا به لایه بعدی و قوی تر آنتی بیوتیک برسند. باکتری ها در هر لایه تکامل می یابند. پس از این که حدود دو هفته گذشت، باکتری ها به قوی ترین آنتی بیوتیک نیز مقاوم می شوند و کلیه سطح ظرف پتری دیش را فرا می گیرند.

ما همیشه می دانستیم که باکتری های خطرناک در حال قوی تر شدن هستند و در عین حال می دانستیم که این امر تقصیر خود ماست؛ به دلیل استفاده بیش از حد از مقادیر بالا و غیر افتراقی آنتی بیوتیک ها. هر سال تنها در آمریکا 23000 نفر در اثر ابتلا به عفونت های ناشی از سویه های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک ها (superbugs) فوت می کنند.

محققین میکروبیولوژی تکاملی دانشگاه های MIT و هاروارد به دنبال راهی بوده اند تا بتوانند تکامل این سویه ها را به صورت عینی به جامعه نشان دهند.

آن ها با طرح ریزی آزمایش “تکامل باکتری های E. coli در عرض پتری دیش” در مقابل دوزهای قوی تر آنتی بیوتیک، به نوعی سان زیبایی از عملکرد تکامل را پیش چشمان ما ایجاد کرده اند. نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Science به چاپ رسیده است.

مشاهده این پدیده که چگونه به سرعت باکتری ها قادر به تکامل هستند، ممکن است به مردم کمک کند تا درک کنند چرا ما نباید آنتی بیوتیک ها را به صورت کنونی تجویز کنیم، به هر حال مسأله ی مقاومت باکتریایی دیگر موضوعی انتزاعی نیست، واقعیت است!

لینک خبر
لینک مقاله

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن