خانه بیوتکنولوژی دارویی تماشا کنید: باکتری هایی که به آنتی بیوتیک ها حمله می کنند و از لحاظ ژنتیکی مقاومت به آنتی بیوتیک ها پیدا می کنند.

تماشا کنید: باکتری هایی که به آنتی بیوتیک ها حمله می کنند و از لحاظ ژنتیکی مقاومت به آنتی بیوتیک ها پیدا می کنند.

0
0
179

اگر تمایل دارید تا فرآیند تبدیل باکتری ها به انواع مقاوم به آنتی بیوتیک ها را در مقابل چشمان خود ببینید، شانس با شما همراه بوده است. محققین توانسته اند از آزمایشی فیلمبرداری کنند که باکتری هایی تولید می کند که ۱۰۰۰ برابر نسبت به اجداد خود در مقابل دارو ها مقاوم تر اند.


در این ویدیو با فناوری زمان گریز (Time-lapse) یک کلنی سفید رنگ باکتریایی از عرض یک پتری دیش بسیار بزرگ سیاه رنگ عبور می کند که دارای لایه های پی در پی دوز های افزایش یابنده آنتی بیوتیک است.

کلنی هنگامی که به اولین لایه آنتی بیوتیک می رسد، متوقف می شود و یک مرز کامل بین کلنی سفید رنگ و پتری دیش سیاه رنگ تشکیل می شود. سپس باکتری ها شروع به بازیابی راهشان از بین مواد سمی می کنند. نقاط بیشتری ظاهر می شوند و شروع به رشد می کنند تا به لایه بعدی و قوی تر آنتی بیوتیک برسند. باکتری ها در هر لایه تکامل می یابند. پس از این که حدود دو هفته گذشت، باکتری ها به قوی ترین آنتی بیوتیک نیز مقاوم می شوند و کلیه سطح ظرف پتری دیش را فرا می گیرند.

ما همیشه می دانستیم که باکتری های خطرناک در حال قوی تر شدن هستند و در عین حال می دانستیم که این امر تقصیر خود ماست؛ به دلیل استفاده بیش از حد از مقادیر بالا و غیر افتراقی آنتی بیوتیک ها. هر سال تنها در آمریکا ۲۳۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به عفونت های ناشی از سویه های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک ها (superbugs) فوت می کنند.

محققین میکروبیولوژی تکاملی دانشگاه های MIT و هاروارد به دنبال راهی بوده اند تا بتوانند تکامل این سویه ها را به صورت عینی به جامعه نشان دهند.

آن ها با طرح ریزی آزمایش “تکامل باکتری های E. coli در عرض پتری دیش” در مقابل دوزهای قوی تر آنتی بیوتیک، به نوعی سان زیبایی از عملکرد تکامل را پیش چشمان ما ایجاد کرده اند. نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Science به چاپ رسیده است.

مشاهده این پدیده که چگونه به سرعت باکتری ها قادر به تکامل هستند، ممکن است به مردم کمک کند تا درک کنند چرا ما نباید آنتی بیوتیک ها را به صورت کنونی تجویز کنیم، به هر حال مسأله ی مقاومت باکتریایی دیگر موضوعی انتزاعی نیست، واقعیت است!

☑️لینک خبر: yon.ir/uuCA
☑️لینک مقاله: yon.ir/l1nM

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …